napój piwopodobny

sobota 6. duben 2013 16:18

wikipedia

poprvé jsem si to uvědomil, když jsem bydlel v polsku. přijel jsem do čech a kamarádi se mě ptali, jaké to tam je. nějak jsem nedokázal odpovědět. no, jako tady, jenom jinak, ale vlastně stejně... a na to oni „a je pravda, že poláci / že v polsku....“ a následovala nějaká prázdná pitomost, která potvrzovala český stereotyp o polácích. a obráceně to bylo úplně stejný, "já ti jsem byla v čechách a představ si, co jsem tam viděla," povídá kamarádka ... a zase plácla nějaký stereotyp. "ti češi jsou fakt takoví a makoví." nejdřív jsem se snažil vysvětlovat komplexitu a mnohoznačnost a poukazovat na souvislosti a vůbec, ale to se mým "rozmluvcům" moc nelíbilo. pak jsem si zvykl a jen kombinoval pokyvování hlavou s úsměvy. a bylo dobře. you find what you look for. 

pamatuju si na komickou situaci, když se mě v polsku ptali, jak mi chutná jejich pivo. co jsem já, čech, měl říct na ten sifon s trochou chmelového sirupu doplněný o vodku? usmál jsem se a řekl: „bardzo dobry napój piwopodobny“. pochvalně pokývali hlavou, i ten čech jeden, ten ví, co je dobré, prej bardzo dobry napój. ovšem piwopodobny neslyšeli. 

tomu se říká cognitive bias. má to svůj význam, je to jedna z mnoha forem obranného mechanizmu organizmu: chrání nás před zátěží, nejistotou. takový konzervatismus, stabilita, rovnováha, nazvěte to jak chcete.  :) G. E. Vaillant tomu říká „kognitivní zkreslení reality oslabující kognitivně-emoční dopady změn ve vnitřním nebo vnějším prostředí.“ 

když jsem na tomto blogu psal v předchozím článku o těch koukolíkových jeptiškách, které vyhodnotily stejnou situaci diametrálně odlišně, než bych ji hodnotil já, to byl cognitive bias. vidíme a slyšíme co – na základě předchozí zkušenosti A / ANEBO na základě svého nejhlubšího přesvědčení - očekáváme a pro to pak v pozorovaném jevu nalezneme potvrzení. což nás uspokojí. pro náš názor nevhodná fakta pak ignorujeme nebo naopak až hnidopišsko-kriticky zkoumáme ta, která jsou pro náš názor nepříznivá. a ta utvrzující náš názor přijímáme víceméně bez kritického zkoumání. pokud je v nás navíc náš názor ukotven emocí, tím je výsledek kognitivního zkreslení ještě výraznější a silnější. pokud nám názor předkládá osoba blízká, se kterou máme pozitivní emoční pouto, pokud se názor týká něčeho, s čím máme spojeny pozitivní vzpomínky a pocity, pokud jsme vnitřně ztotožněni s názorem, pokud nám byl postoj vštěpen v dětství, o to více je jakákoli změna našich postojů a názorů nepravděpodobnější.

podobně to například funguje u věštců a energoterapeutů a léčitelů a astrologů a vůbec, mágů tohoto druhu. (teď ovšem pomíjím další prvky: např. technika cold reading, efekt placebo atd.) pokud jsme pozitivně nastaveni, budeme překvapeni, jak přesně nás věštec odhadl a „přečetl“ a spolu s ním si budete lebedit, jak vám to sezení vyšlo a jak dobrý pocit z toho máte. pokud ovšem k věštci přistoupíte kriticky a upozorníte na poměr správná – chybná předpověď, pak se vám dostane poučení, že je to vaše chyba, že blokujete energii a jste uzavření a negativně nastavení a že takhle nejde pracovat. 

cognitive bias ovlivňuje naše rozhodování. rozhodovat bychom se měli na základě kritického zvážení dostupných faktů. ale co já vím, třeba jak kdo :) těch zkreslení je popsána celá dlouhá řada, namátkou anchoring - tendence přespříliš spoléhat na minulé zkušenosti při tvorbě nového rozhodnutíattentional bias – sklon přeceňovat při rozhodování emocionálně dominantní stimul a zanedbávat relevantní data, backfire effect – to je když lidé reagují na nepříjemné a nepohodlné důkazy tím, že o to více upevňují svá předchozí přesvědčení, confirmation bias – tendence hledat či interpretovat informace nebo vzpomínky způsobem, který potvrzuje naše představy (předsudky) a sklon pomíjet informace a interpretace, které jsou s nimi v protikladu, *) choice-supportive bias - pamatujeme si naše rozhodnutí jako lepší, než ve skutečnosti byla a last but not least framing effect – ze stejné informace vyvozujeme rozdílné závěry v závislosti na tom jak a kdo nám danou informaci předkládá. 

lékem by mohl být nástroj zvaný kritické myšlení, čímž se rozumí „schopnost nepodléhat prvnímu dojmu, obecnému mínění nebo naléhavosti nějakého sdělení, nepřebírat naivně tradované názory, nýbrž dokázat zaujmout odstup a vytvořit si vlastní názor na základě vědomostí a zkušeností jak vlastních, tak jiných důvěryhodných osob. (wikipedie) 

to se lehko řekne, žejo. kognitivnímu zkreslení podléháme více či méně všichni. ale občas aspoň na chvíli zapochybovat o naší pravdě a zamyslet se nad jinou interpretací faktů (snad) nemůže uškodit...  

_____________________________

*) případ tzv. cottingley fairies. případ pěti fotografií sestřenic elsie wright (16 let) a frances griffiths (10 let) z anglie roku 1917 (ve známost vešly 1920). elsie si půjčila otcův foťák a vyfotila 5 snímků. když je pak otec vyvolal, byly na nich vidět víly. zajímavé je, že slavný autor sherlocka holmese sir a. c. doyle se vášnivě stavěl na stranu pravosti fotografie. byl významným propagátorem v té době velmi populárního a rozšířeného spiritismu a věřil, že jde o důkaz pravdivosti okultních věd. jiní zase věřili, že i kdyby snad víly nebyly přímo viditelné, aparát možná vyfotografoval dětskou představu. doyle napsal: "uznání jejich existence (víl) vykolejí materialistickou mysl dvacátého století z jejích vyježděných kolejí a donutí ji přiznat kouzlo a tajemno života."  

well done, elsie, která šestnáctiletá holka by dneska ve věku youtube a photoshopu dokázala vykolejit největší mozky své doby. :)))) ale když už jsme u toho, doboví experti nedokázali stoprocentně ani potvrdit ani vyloučit "fake". takže na téma pravosti či nepravosti vyfotografovaných víl se vedla diskuse a polemika. stoupencům okultismu (třeba podotknout, že byli v menšině) ovšem nevadila ani nápadná podobnost s vílami z dětských knížek, ani pečlivé dobové účesy víl, ani prvky dobové módy. když to píšu, vzpomněl jsem si na brněnskou skupinu lovců duchů, kteří i dnes fotografují duchy (entity jak jim říkají) a posílají je za světlem, aby už tady nestrašili. a to máme 21. století! 

_____________________________

tento blog je zrcadlením mého "projektu". píši (si) na "tajné", neviditelné adrese blog sestávající se z textů, které bych chtěl, aby si jednou přečetla moje dcera :) paralelním publikováním si opravuju chyby, hrubky, čárky, ale třeba i stylistiku. někdy.  :) 

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky