hoďte na něj síť !!!

středa 15. květen 2013 18:07

a sakra, my už ji na ně hodili. a jak jim jde roztomile k duhu, klukům :) ta síť se jmenuje world.wide.web. no nic... 

to, že američané v oblasti 51 pitvají mimozemšťany, není žádné tajemství, to ví každé malé dítě, co sleduje akta x. že přistání na měsíci američané zinscenovali v nevadské poušti, je taktéž banální fakt. že letadla z 11. září byla ve skutečnosti unesena americkou vládou a že obě, která vzlétla z bostonu, tak vlastně předznamenala bombový útok na bostonský maraton, jenž byl součástí plánu amerických tajných služeb a je spojený s pádem cen zlata na světových trzích, ale možná každý ještě neví. a co teprve, že celý ten údajný útok na maraton byl stejně vymyšlený a nikdy se ve skutečnosti neudál... 

je to fascinující sledovat ten mikrokosmos konspiračních teorií, obecných nesmyslů a pitomostí prohlašovaných tak vážně, pseudoodborným žargonem. je to fascinující umělá realita, ve které se tito lidé vznášejí. 

tématu konspiračních teorií se v poslední době věnovalo několik studií. obecně se dlouho předpokládalo, že se jednoduše jedná o dost nezajímavou oblast, která nás nějak moc nepřekvapí: jde prostě o projev schizotypní paranoii. (schizotypní porucha = boarderline porucha charakterizovaná narušením kognitivních funkcí, sociálním stažením a zúženou afektivitou.) 

nicméně, pokud 37 % američanů věří (spolu s naším exprezidentem), že globální oteplování je vymyšlené a že neexistuje, 21 % věří, že vláda pitvá mimozemšťany a 28% věří v tajnou elitní organizaci konspiračně řídící svět, pak mávnutí ruky asi nestačí. nemohou to být přece všichni paranoidní schizofrenici. 

britská studie z roku 2012 poukazuje na to, že lidé prostě věří konspirační teorii, protože je to konspirační teorie a basta fidli. a i kdyby si různé teorie protiřečily, stejně jim budou věřit, protože to koresponduje s jejich vyšším přesvědčením. příklad: jedna skupina současně věřila, že usama byl zabit ještě před tím, než tam vtrhli američané a současně věřila teorii, že usama nezemřel a stále žije. jiná skupina současně věřila, že lady diana byla zavražděna a současně věřila tomu, že vlastní smrt jen zinscenovala...

autoři studie z toho vyvozují, že lidé nevěří konspiračním teoriím proto, že by snad dávaly smysl, nevěří jim kvůli faktům v nich obsažených, ale věří jim díky svému obecnému nadřazenému postoji, který lze charakterizovat jako silnou nedůvěru k autoritám. scientificamerican.com říká, že spíše než o konkrétní názor jde o ideologickou optiku, jíž nazíráme život.

a já ještě dodávám: tomu si pak přizpůsobujeme fakta, citujeme, co se nám hodí, co nehodí, nevnímáme, prostě cognitive bias o němž jsem se zmiňoval v blogu napój piwopodobny

je zajímavé, že nedávno byla víra v konspirační teorie pozitivně korelována s nevírou ve vědu – tedy ti, co věří na konspirace, současně nevěří na globální oteplování nebo fakt, že kouření způsobuje rakovinu (Stephen Lewandowsky a kol.).

a v neposlední řadě se mi zdá zajímavé, že víra v konspirační teorie přeceňuje význam plánovaných akcí a snižuje význam událostí náhodných a nahodilých. je to ta stará dobrá víra v to, že věci kolem nás se dějí z „nějakého důvodu“, dle „vyššího plánu“.

tak. tohle všechno mi prolétlo hlavou, když jsem zahlédl, jak nějaký internetový novinář pro naše pobavení práskl na zpravodajský server „zprávu“ o exotickém panu hájkovi, exkancléři to našeho velkého amnestátora. tak právě tento pan hájek prohlašuje, že prostoduchá angelina jolie, skočila na lep lékařům a jejich genetické lobby a nechala si nesmyslně uříznout obě prsa, aby tak ještě naivňounce propagovala kulturu smrti farmaceutických společností...

a protože jsem fakt masochisticky zvědavej, nedalo mi to a poprvé a naposledy v životě jsem si krátce kliknul na ten jeho web: blábol na blábol. na tom webu jsou fakt samé perly: například skutečně tam úplně vážné píše o tom, že není prokázáno, že by kouření způsobovalo rakovinu. najdete zde vážně míněný článek o fatimském zázraku (to už snad chybí jen turínské roucho a dinosauři žijící společně s prvními zemědělci před 6000 lety)....

vzpomněl jsem si, jak tento hradní komik s pokerovou tváří psal něco o tom, že havel sloužil satanovi a klaus pravdě a lásce... vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby někde na jeho webu byl článek, že očkovací látka MMR způsobuje autismus, že 11. září neexistovalo a současně bylo zinscenováno židy. jenže tam až můj masochismus nesahá. klikat na ty články dál už nebudu.

takovýchto hájků je na internetu celkem dost. někdy je to k pobavení, někdy k uzoufání. chjo.

sorry, angelino, za tohohle našeho exota. držím ti palce. 

 

 

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky