o stromu, co nebyl

neděle 26. květen 2013 19:33

pastafariánství, církev létajícího špagetového netvora.

v jedné posádce si americký psycholog john b. watson všiml zajímavosti. vojáci chodili po dvorku předpisově, pěkně kolem zdi. jen u jedné ze zdí zničehonic udělali oblouk. všichni. a pokaždé. jakoby tam byla neviditelná překážka. když se jich ptal, proč zrovna na tomto místě svoji chůzi takto ozvláštňují, řekli, že neví, ale že přesně tak chodil ročník před nimi.

to by watson nebyl žádný pořádný vědec, kdyby si nedal práci a nepoložil stejnou otázku předchozímu ročníku. odpověď: ti před námi tak chodili. tak šel dál. stejná odpověď. tak dál. a ještě dál. až došel přesně sto let zpátky. tenkrát na tom místě totiž stál strom. logicky se mu museli všichni vyhýbat. pak ale jednou do stromu udeřil blesk a strom rozčísl ve dví. vojáci se mu pochopitelně vyhýbali. posléze strom vykopali a jámu po kořenech zasypali. měkké hlíně se pochopitelně vojáci nadále vyhýbali. pak hlína ztvrdla, ale chování vojáků se nezměnilo. až o sto let později přišel pan watson a začal se pídit. kdyby to byly akvarijní rybičky nebo mravenci, tak by se jim trasa opět napřímila celkem brzy. ale byli to lidé.

teď zrovna tady pár blogů dozadu si jeden blogger napsal článek +/- o tom, že by měl někdo říct těm věřícím, že jejich víra je dost absurdní přežitek. článek jsem prolítl, s úsměvem jsem si početl velmi očekávatelné diskusní příspěvky...

je fakt, že jsem si otázku na podobné téma už taky párkrát položil. totiž přesněji: jak dlouho to bude trvat, než víra v bohy a nadpřirozené bytosti úplně vymizí z tohoto světa. a jen tak pro sebe jsem si plácnul: tak dávám tomu tak maximálně 300 - 400 let. když uvážíme, že je to teprve 128 let od pasteurova očkování proti vzteklině, takových 70 let od prvních elektronkových počítačů a počátku rozšíření antibiotik, 44 od přistání na měsíci... to je moc krátká doba, aby odeznělo iracionální chování existující zřejmě od prvotních lidských společenství. když se ti vojáci mohli obloukem vyhýbat něčemu, co tam sto let nebylo...

mám před sebou výsledky celosvětového průzkumu WIN-Gallup International na téma religiosita a ateismus. povzbudivé čtení to zase moc není. ateismus je zřetelně minoritní záležitost, celosvětově je nás jen 13%. a nejvíc z nás žije v číně a japonsku. a v takové ghaně nebo nigérii vlastně vůbec neexistujeme (0% a 1%). a i kdybych si chtěl udělat radost a připočetl k tomu skupinu, která se v průzkumu nazývá „nereligiózní“, pořád žádný zázrak, to by nás dohromady bylo pořád jen 36%... díkybohu, že čísla pro českou republiku jsou výrazně příznivější... :-) 

každopádně, ať to nenatahuju: jsem optimista. v porovnání s rokem 2005 došlo ve světovém měřítku k devítiprocentnímu snížení indexu religiosity a tříprocentnímu zvýšení indexu ateismu. v některých zemích pochopitelně více než v jiných. sám to vidím na vlastní oči: před 20 lety jsem bydlel v ultrakatolickém polsku. když se tam rozhlédnu teď, ateisté se již nebojí mluvit a prochází si svojí fází „coming out“.

kdy víry v bohy a nirvány a neviditelné energie vymizí, je pochopitelně „ve hvězdách“; je zde přespříliš mnoho proměnných a neznámých. ale tak si říkám, že když nakonec vymřeli i takoví dinosauři... bohy v lidských hlavách to potká taky. 

 

 


pod čarou a abych nemusel vstupovat do případné diskuse:

1/ mezi inteligencí a religiositou nebyla shledána korelace, existují blbci ateisté a super inteligentní muslimové či křesťané. a vice versa ovšem. (na druhou stranu je rovněž pravda, že z výše uvedeného výzkumu vyplývá, že se zvyšujícím se vzděláním stoupá míra ateismu)

2/ článek je z větší části o nových statistických údajích z roku 2012 + jedné anekdotě z pera behaviorálního psychologa. zčásti pak vyjadřuje můj ateismus. nic jiného.

3/ někdy v budoucnu plánuji blog o typických řečnických obratech věřících lidí v jejich diskusích s ateisty jako a) ateismus je víra b) ateisté jsou nemorální -  podívejte, hitler by ateista a co udělal c) bez boha by nebylo morálky d) když není bůh, nemáš smysl života, proč se nezabiješ e) to ti udělal s hlavou komunismus  ---- a o podobných pitomostech. 

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky