svobodu sebevrahům

pátek 31. květen 2013 08:02

každý člověk má právo rozhodovat o svém vlastním životě: jestli chce vepřoknedlo nebo špenátový bulgur, virotickou meruňkovici, heroin nebo si místo toho zaběhá 20 kiláků. kecat mu do toho může tak nanejvýš maminka.  

anebo jestli ukončí svůj život. no, tady si nejsem úplně jistý. má člověk právo na sebevraždu? asi má přece, že jo. ať si skáče, jeho život nebo smrt. jenže co když se jich vyrojí davy a začnou si skákat odkud se jim zachce, hele, věžák, jdu si skočit. támhle je hustě dobrej most, hopla. si představte 18 tisíc českomoravských skokanů ročně. to je padesát žabiček na beton denně včetně sobot a nedělí. si takhle jdete jednoho pošmourného pondělí do práce a švum, jste mrtví. deštník fakt nepomůže, když spočítáte 20 – 50 metrů, gravitaci, zrychlení, takovejch 50 – 120 kilo (i štíhlé ženy si skočí)...plác, je z vás taky puklej oříšek.

myslím si, že bychom to měli regulovat. pojďme vyhradit speciální mosty na bezlanové skákání, někde hezky opuštěné, mimo dopravní ruch. dole to ohradíme, dáme tam senzory a až tam sebou někdo čváchne, přijede pohřební služba a uklidí. k tomu můžeme nabídnout jedy v lékárnách, služby pomocníků sebevrahů na živnosťák a tak vůbec. plus zlepšit informovanost, ale už dneska na webu naleznete návody na sebevraždu v češtině kupříkladu zde a zde

mno, jenomže na to lze nazírat také i jinak. přece převážná většina sebevražd pramení z toho, co spadá pod pojem psychická porucha. tedy převážně z deprese, případně různých poruch osobnosti, schizofrenie, někdy souvisí s užíváním drog (obzvláště alkoholu). pokud jde tedy o nemoc, která se významně podílí na změně hodnocení skutečnosti, neměli bychom sebevraha aspoň na pár dní zavřít do léčebny? neměli bychom mu pomoci, protože není sám schopen hodnocení situace?

nevím. no nic, tohle nechám odborníkům. každopádně jedno je jistý: těch 18 tisíc mrtvých ročně je jejich biznis ALE já jenom prostě nechci, aby mě vzali s sebou až poletí, mě se tady na světě líbí. zakažme jim aspoň skákat na veřejných prostranstvích a střílet se v hospodách. používat bomby nebo sarin tam, kam chodí lidi. když se budou chtít pověsit doma na půdě, tak to je v poho. třeba se tam průvanem mumifikují.

dneska je mezinárodní den bez tabáku. nějak mě nenapadá udělat nic víc, než podepsat petici proti kouření, poslat email panu ministrovi a napsat tenhle blog. a doufat že zákon pana hegera projde.

a že ho náš spanilomyslný prezident popelníček-by-nebyl podepíše. 

 


a poznámky pod čarou 

ano, zdá se mi nad slunce jasnější, že zakázat kouření ve všech prostorech, kde se scházejí lidé je správné.

ano, podobně jako alkoholismus a jiné závislosti na drogách je i kuřáctví diagnóza – v mezinárodní klasifikaci nemocí má číslo f17

ano, závislost na drogách jde ruku v ruce se změněným vnímáním a hodnocením skutečnosti.

(pokud jste pod vlivem návykové látky, vnímáte svoji situaci neracionálně. jak to poznat? třeba když ve dvě v noci musíte jít přes půl města pro svoji drogu. ale určitě si to racionálně zdůvodníte a nebudete v tom vidět problém. jeden můj známý alkoholik mi zcela vážně řekl: já to mám pod kontrolou, můžu kdykoliv přestat. tak třeba minulý úterý jsem se vůbec nenapil.)

no jasně, dobrá otázka: kde je ta hranice svéprávnosti. (někdy je to skutečně obtížné poznat, psychologové např. operují s termínem poruchy typu boarderline, hraniční poruchy osobnosti.)

když si třeba takovej pan hájek plácá hovadiny o tom, že kouření rakovinu nezpůsobuje a o tom, že darwinova evoluce neexistuje a že 11. září si zorganizovaly americké tajné služby a že hloupoučkou angelinu oblbli farmaceutičtí a chirurgičtí lobbisté a nesmyslně a bezdůvodně jí uřízli prsa a havel že byl služebník satana a apokalypsa již začala a antikrist je na světě a tak dále a dále a dále - tak ať si žvatlá a vysílá svoje choré mémy do společnosti. to je holt daň svobodě slova. ale když někdo chodí a přímo ohrožuje svým jednáním zdraví ostatních, např. když chodí s otevřenou tuberkulózou anebo dlouhodobě a záměrně zamořuje okolí karcinogenními látkami, tak je správné zakročit.

nemyslím si ani náhodou, že je třeba vždy jít s většinovou společností. a rozhodně budu vždy bránit práva minorit, ale tentokrát má prostě evropa pravdu. jediní my, spolu se statečným běloruskem, neregulujeme nebezpečné sebevrahy.

irové teď možná přeberou od australanů dost hezký nápad: všechny krabičky identické a na nich odpudivé fotografie gangrén, rakovin různých druhů, umírajících lidí a vůbec, vše drastické a kvalitně barevné. to bychom měli mít u nás taky. :) 

thank you for smoking 

 

 

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky