glosa o tornádech a povodních

úterý 11. červen 2013 10:16

když se nějaká pitomost dost často opakuje, začíná vypadat vážně jako pravda. když ji navíc opakuje hodně lidí, sílí a bytní. a když se opakuje dost dlouho, nabírá na vážnosti. o to víc, o kolik není původní, o kolik plynule navazuje na podobné, časově starší nesmysly.

nedávno wolf blitzer, reportér CNN, natáčel v hurikánem zdevastovaném městečku moore v oklahomě interview s neuvěřitelně sympatickou mladou ženou, která držela v náručí malého syna. stála na troskách svého domova, z něhož nic nezbylo, ale mluvila s úžasným optimismem, úsměvem, s radostí. a wolf blitzer plácl: „a děkujete bohu, za záchranu? a chválíte pána, že jste přežila?“ po krátkém zaváháni řekla (na ameriku nadmíru odvážně) „já jsem vlastně ateista...“ (video zde)

ale vážně, si snad děláte p.. legraci? děkovat jako za co? a jak děkovat? děkuji ti dobrotivý bože za milosrdné rozhodnutí zabít souseda a jeho děti a ne mne? ty ve své vševědoucnosti víš, že si to svině soused zasloužil. ach jo.  

kdybych na chvilku připustil, že by mohl existovat létající kůň, jednorožec, santa claus s červenonosým rudolfem a k tomu ještě bůh, všichni takoví, jak se popisují, tedy s nadpřirozenými schopnostmi, se „superpowers“ a současně s takovými lidskými vlastnostmi (a emocemi) jak si o nich vyprávějí lidé, tak by to teda pro boha nebyl ani kapku lichotivý obrázek. i kdybychom připustili, že jeho obraz v bibli je lidmi překroucený a že žádná genocidní potopa nebyla, věčné popáleniny třetího stupně v pekle jinověrcům a bezvěrcům nehrozí a že nenabádá k vraždám, násilí a že sám není psychopatickým zločincem, jinými slovy, že bible se nepočítá, pak pořád zůstává rozum stát nad tím jeho pekelným plánem holacaustu, válek evropských, afrických, asijských, amerických, nad civilními oběťmi, mučenými a mrzačenými a vražděnými lidmi bez viny... dalo by se dlouze pokračovat. fakt moc dobrej plán.

a stejně tak rozum zůstává stát nad tím, jak dokážou lidé úplně vážně a přesvědčeně opakovat tyhle blbiny typu „za vším je boží plán“ a „všechno to zlo je k něčemu dobré“ a „nevyzpytatelné cesty“ a „neumíme pochopit jeho úmysly“.  a že dokonce navíc dokážou sprostě obviňovat lidi z toho, že za katastrofy si mohou svým (bezbožným či nedostatečně bohabojným) životem sami.

nebo sadomasochisticky (tak jako matka teresa) vykládat, že utrpení a bolest je přiblížení se kristu: „cítíš bolest, ale je to jakobys byla na kříži s kristem, ta bolest, to jsou kristovy polibky“, utěšovala prý teresa umírající jeptišku.  „matko, řekněte prosím kristovi, ať mě raději nelíbá,“ měla na to říci utěšovaná. fest perverzně masochistická představa utrpení, jako prostředku očistění od nějakého "prvotního hříchu", který jsme neprovedli. utrpení, které má pomáhat světu, aby byl lepší. taková nebetyčná pitomost.

rozum prostě zůstává stát nad drzostí těch, kdo se snaží z lidského neštěstí, utrpení, bolesti a z přírodních katastrof vytřískávat body pro svoje ideologie, kulty a sekty a tváří se u toho oduševněle, dobrotivě a tajuplně vznešeně.

inu vězte vězte, přináším vám radostnou zprávu a pravím vám: to, že přišla povodeň, blesk udeřil do stromu, oklahomou se prohnalo tornádo, váš soused se zabil v autě a známá onemocněla rakovinou není vina ani vaše, ani jejich, ani nikoho jiného. ani osudu. ani karmy. ani voodoo. ani pomsta thorova. ani santa clausova. ani té čarodějnice odnaproti, jakkoli těžko je tomu uvěřit. je to souhra velkého množství vlivů, přírodních zákonů, náhodných působení a souvislostí, které většinou neumíme předem odhadnout. neprovedli jste nic špatně a pokud ano, ten blesk jste tím nepřivolali. teda leda že jste si za bouřky sprintovali po poli.

katastrofy a neštěstí byly, jsou a budou. je to zlé, děsivé a těžké. ale je fajn, že si při tom navzájem pomůžeme. ale ne proto, že nám to přikazuje nějaký imaginární orwellovský big brother. ani proto, abychom si získali puntíky a nešli do pekla. ale proto, že jsme slušní lidé. že máme radost, když můžeme pomoct těm, kdo to potřebují. že altruistické chování přináší uspokojení. že jsme "morální zvíře". :) 

musíme si pomáhat. prostě je fajn být k sobě slušní.

a taky, že někdy i my můžeme potřebovat pomoc. ale proto to primárně neděláme. 

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky