halloween & hello kitty I

středa 30. říjen 2013 17:21

rok s rokem se sešel a zase tady je dýňový festival, tedy halloween. takže předkládám krátké pojednání o historii tohoto moderního slepence několika tradic. 

takových 2000 let zpátky touto dobou slavili keltové konec sklizně. a slavili ji svátkem samhain.  zima jim začínala listopadem (což má svoji logiku) a právě na rozhraní těchto dvou období  byl závoj mezi světem živých a světem duší nejtenčí. někteří mrtví byli hodní, milí sympaťáci, jiní ovšem vůbec ne: ničili úrodu a vůbec, dělali problémy, kam se jen vrtli. takže velké ohně samhainské měly duše mrtvých zahnat zpět, do světa mrtvých, tam kam patřily.

mno, a kdyby se to náhodou tak úplně nepovedlo, tak tady ještě byly převleky. ty měly zmást případné zbloudilce z onoho světa: „hola hej, já nejsem člověk, patřím k vám, mně dej pokoj.“

alternativně však také převleky sloužily k uctění památky zemřelých příbuzných, keltové se převlékali za své mrtvé předky. to je ovšem nadmíru zajímavý koncept; si představte, až umřete, vaši vnukové (či vnučky) si zhotoví dle vašich fotek gumový obličej, vyhrabou vaše šaty a jeden den v roce v tom budou chodit a předstírat, že jste to vy. to je fakt hustě dobrý. 

klid od duchů jistily také jedlé dárky (oběti), které se umisťovaly před dům. nejen duchové zemřelých se v této době courali vesnicí, skřítkové a víly si rovněž rádi vyrazili. takže jídlo se hodilo: když jim bude chutnat, bude třeba lepší úroda. nebo aspoň nějaká úroda.

a takto prostupná hranice mezi světem spirituálním a světem fyzickým umožňovala i nahlédnout do budoucnosti. správně, úplně stejně jako z erbena: hoj ty štědrý večere, ty tajemný svátku...  nezapomínejme, že zima u keltů začínala 1. listopadu, takže to naše vánoční věštění je vlastně obdoba jejich samhainského... *)  

rozšiřující se křesťanství si pochopitelně muselo s konkurencí nějak poradit. klasicky nejosvědčenější způsob byl přivlastnit si oblíbený svátek, lehce ho pozměnit a vydávat za svůj. stejně to PR manažeři křesťanství udělali s velikonocemi (údajným zmrtvýchvstání ježíše), stejně to udělali s 25. prosincem (údajným narozením ježíše) a nemlich to samé udělali s samhainem. v sedmém století ustavili na prvního listopadu den všech svatých, jako vzpomínku na galerii svých bůžků a polobůžků (tedy svých svatých a mučedníků a jak jim ještě říkají). později k tomu ještě přidali den vzpomínky na všechny věrné zesnulé (věrné, tedy věřící - takže pozor, byla-li vaše babička židovka či ateistka, do této kategorie nespadá, na ni se nevzpomíná). a – v kombinaci s hrubou silou – úspěšně konkurovali keltskému svátku. 

jenže jak už to bývá, nějak se to všechno pomíchalo. tak například samotné slovo halloween nic pohanského není, je to čistě katolický vynález: na svátek všech svatých se sloužila svatá mše, v moderní angličtině holy mass, tehdy však hallow-mas. no, a předvečer je pak evening, neboli eve, tedy hallow-eve. z čehož pak vzniknul halloween.

existovaly nejrůznější křesťanské variace keltských tradic: například se chodilo dům od domu, říkali tomu „souling“ (soul=duše) a sbírali „soul-cakes“, takové hranaté kusy chleba. a čím více jich nasbírali, tím získali více modliteb za konkrétního zesnulého a tím mu také více usnadnili cesta do (křesťanského) nebe. chytré, ne? v 19. století ve skotsku existovalo něco, čemu se říkalo „guysing“, kde lidé v kostýmech chodili po sousedech a odměnou byly sladkosti, ovoce či peníze. 

když vlna irských přistěhovalců z dob „bramborového hladomoru“ (1845) dorazila do ameriky, v kufrech se našlo i pár těch kostýmů. a v hlavách pár zvyků (jako třeba bobbing for apples). a tradice „trick-or-treat“? dnes už opět civilizovaně připomíná křesťanské koledování (k zcivilizování výrazně napomohl v 50ých letech walt disney), ale ještě ve 30ých letech v americe to byl spíše festival gangsterského vandalizmu. to je to „trick“. záhadně zvonící domovní zvonek a za dveřmi nikdo, zmizely vám vrata, které jste (v lepším případě) našli schované či pohozené o dva bloky dál, někdo vám do domu něco prohodil zavřeným oknem, ze střech padaly na chodce pytlíky s moukou, prostě: dost nebezpečně bývalo o halloweenu ve třicátých letech. trick-or–treat dnes ovšem znamená jen tradici: dejte nám bonbón (treat) nebo vám něco provedeme (trick). ale to vše je už velmi decentní. nanejvýš na vás někdo vybafne.

tak, tohle je halloween ve zkratce. jenže jak se tak koukám, už teď je to dlouhý. a kde je ta hello kitty z titulku? někam mi zdrhla, ale bude tady příště.

takže

to be continued... 

 


*) a když už jsme u toho, v polsku z 29. na 30. listopadu mají "andrzejki" - věštění budoucnosti - za přítomnosti alkoholu pochopitelně, takové fajn večírky. :) 

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky