christopher hitchens

neděle 15. prosinec 2013 08:45

před dvěma lety, 15. prosince, zemřel christopher hitchens. 

je to škoda. hodilo by se mít tady ještě aspoň pár desítek let jeho břitký humor, vášeň i vytříbený smysl pro spravedlnost. ale, jak se to některým náruživým milovníkům života stává, vychutnával si plnými doušky alkohol i cigarety a diagnóza rakoviny pak byla logickým vyústěním. škoda. 

spolu s richardem dawkinsem, samem harrisem a danielem denettem byl jedním ze „čtyř jezdců ne-apokalypsy“. anebo jak jiní říkají, jedním z představitelů tzv. nového ateismu. respektive antiteismu, jak občas christopher prohlašoval. je dobře si na něj vzpomenout. ne kvůli němu, jemu to už je dva roky putna. kvůli nám, co ještě žijeme.

napadlo mě, si ho připomenout jeho slovy. a tenhle blog bude vlastně takové mé překladatelské cvičeníčko: 

 


majitelé psů si povšimnou, že pokud psům poskytnete vodu a přístřeší a lásku, budou si o vás myslet, že jste bůh. zatímco majitelé koček jsou nuceni si uvědomit, že pokud kočkám poskytnou vodu a přístřeší a lásku, ty z toho vyvodí, že bohy jsou ony. 


můj soukromý názor je ten, že tato planeta je využívaná nějakou vyšší a rozvinutější civilizací jako trestanecká kolonie, psychiatrická klinika a vůbec skládka, kde se zbavují těch svých nežádoucích a neschopných. nemohu to sice dokázat, ale vy mi to vyvrátit také nemůžete. 


náboženství je částí našeho lidského charakteru. je rovněž částí naší kulturní a intelektuální historie. náboženství bylo naším prvním pokusem o literaturu, o text, naším prvním pokusem o kosmologii, chápání kde jsme ve vesmíru, naším prvním pokusem o zdravotní péči, svoji vírou v zázračné uzdravení, naším prvním pokusem o filozofii.


to, co lze bez důkazu tvrdit, lze také bez důkazu zavrhnout. 


(What can be asserted without evidence can also be dismissed without evidence.)


tato věta je také někdy nazývána hitchensovou břitvou (podle tzv. occamovy břitvy, jejíž nejznámější verze říká: pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované).

význam hitchensovy břitvy je jasný: pokud vám někdo tvrdí, že nějaký vousatý neviditelný chlápek řídí celý vesmír tak, že to ani není poznat a že vás chce spasit od nějakého údajného nepochopitelného hříchu tím, že sám sebe zabije, ale ne zas tak úplně, páč pak zase vstane z mrtvých, aby vám to konečně - když už to takhle polopaticky udělá, žejo - došlo, a taky že nechce, aby jste souložili dřív než po zvláštním obřadu, tedy pokud vám tyhle bláboly někdo tvrdí, je na něm, aby vám to taky dokázal. a když to neumí a lavíruje a tváří se místo toho oduševněle a moudře a manipulativně říká, že vy to teda nemůžete pochopit a schovává se za nějaké nevyzpytatelné tajemno a tak vůbec, pak - pak fakt nemá smysl se takovouhle absurdní ptákovinou zabývat. :) 


jediný postoj, který ve mně nezanechává kognitivní disonanci je ateismus. to není vyznání víry: smrt je jistá a nahrazuje jak píseň sirén o ráji, tak hrůzy pekla. život na této zemi, se vším svým tajemstvím a vší svoji krásou a bolestí je pak třeba žít daleko intenzivněji: klopýtneme a vstaneme, jsme smutní, suverénní, nejistí, cítíme samotu, radost a lásku. nic víc není; ale já nic víc nechci. 


bible může, a ona tak vskutku činí, ospravedlňovat obchod s lidmi, etnické čistky, otrokářství, kupčení s nevěstami i nevybíravé masakry, ale my ničím tím nejsme vázáni, neboť to vše poskládali krutí, nekulturní lidští savci. 


a na závěr mé oblíbené, totiž christopherovo, desatero: 

1/ neodsuzuj lidi na základě jejich etnické příslušnosti či barvy pleti.

2/ať tě ani nenapadne používat lidi jako svůj majetek.

3/ opovrhuj těmi, kdo používají násilí nebo hrozby násilím v sexuálních vztazích.

4/ ukryj svoji tvář a plač, opovážíš-li se ublížit dítěti.

5/ neodsuzuj lidi za jejich vrozené sklony. (zde myslí homosexualitu)

6/ buď si vědom toho, že i ty jsi zvíře a jsi závislý na předivu přírody. snaž se dle toho jednat a myslet.

7/ nemysli si, že unikneš odsudku, pokud i bez nože (lží) oloupíš lidi.

8/ vypni ten zatracenej mobil.

9/ ostře kritizuj všechny džihádisty a křižáky a nazvi je jejich pravým jménem: psychopatickými zločinci trpícími ošklivými halucinacemi a působícími odporný sexuální útlak.

10/ odmítni jakoukoli víru, pokud jejich přikázání protiřečí těmto.

  

si to porovnejte s tím tzv. biblickým "desaterem". tohle nahoře dává daleko větší smysl, než: 

přikázání první: Nebudeš mít jiné bohy mimo mne. přikázání druhé: Nevezmeš jména Božího nadarmo. přikázání třetí: Pomni, abys den sváteční světil....  

a proč?

nechte mě přemýšlet...

hm, žeby proto, že tamto si vymysleli nějací beduíni před takovými 2000 - 3000 lety? a to nahoře napsal christopher hitchens v 21. století a pro 21. století?

a že dneska máme antibiotika, průměrná délka života se proti středověku prodloužila více než dvojnásobně, přistáli jsme na měsíci, mléko vydrží půl roku, násobně jsme zvýšil úrodnost polí, sledujeme teleskopem z oběžné dráhy země minulost galaxií, jezdíme autíčkem po marsu a každý druhý si surfuje v tramvaji na mobilu po fejsbuku a bartošová přestala chlastat? 

nic z toho výše jmenovaného ovšem nevzniklo díky náboženství. vzniklo to náboženství navzdory. 

no, možná to poslední, nevím, ta bartošová je možná opravdu věc víry...


škoda, že tady "hitch" není. uměl psát líp než já.

chybí.  

hitchbb.jpg

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky