šťastný a veselý

pondělí 23. prosinec 2013 08:46

přeju vždycky „šťastný a veselý“ všem svým milým klientům, kamarádům a známým. a tak to taky házím do éteru tady na bigbloggerovi. kdo to bude chtít slyšet, tak super, budu moc rád. pokud by se to ale někoho mělo dotknout, ať dělá, že jako ode mne nic neslyšel, pls :)  

prostě šťastný veselý. vánoce budu slavit, protože je to hezká vzpomínka na dětství. protože jsem takovýto hezký den chtěl vytvořit i pro svoji dceru, pro rodinu. protože je to úžasná tradice, ta vůně cukroví, zdobení stromečku, dárky, kapr a bramborový salát, pohádky v televizi, svařák a nabírání tuku. a někde kolem toho i sněhulák (lestos bude mít ovšem opět zpoždění...) a někdy výlet na lyže, pokud možno. a pak 31. hudební večírek s kamarády až do náročného rána. vánoce jsou fakt super.

a to by tak bylo všechno. když kolem mne někdo připomíná narození ježíše nebo začne o duchovním rozměru vánoc, bez něhož se zplošťují, začne oduševněle naříkat na komercializaci vánoc. ... tak to se - pokud možno vánočně - pousměju a pomyslím si svoje.  

jenomže na bigbloggeru si můžu svoje klidně i napsat. tak především, asi dnes už všichni vědí, že pokud se ten biblický ježíš skutečně narodil, tak ne 25. prosince. když bychom potřebovali fakt slavit něčí narozeniny, tak bych si dovolil třeba navrhnout humphrey bogarta. nebo dido. nebo annie lenox. nebo milušky voborníkové. anebo milady horákové. anebo daleko a výrazně zajímavější postavy než ježíš (a navíc stoprocentně historicky doložené), totiž narozeniny sira isaaca newtona. merry newtonmas, jak praví velký šeldn kůpr. druhý den po našem štědrém večeru si vzpomenu, jak zíral do slunce a píchal se jehlou do oka. a možná si taky vzpomenu na výročí úmrtí charlie chaplina. skuteční lidé, co skutečně změnili náš svět k lepšímu.

samozřejmě, že ty naše vánoce mají svoji historii, kterou je dobré vzpomenout: za nejstarší doložené vánoce se – pokud já vím – považují staroegyptské svátky boha osirise, jehož zelená tvář symbolizovala znovuzrození a zmrtvýchvstání. osiris se – když už jsme u toho - narodil z panny, byl synem boha, zemřel a vstal z mrtvých a sliboval klaďasům posmrtný život. takže to byli chlapíci ze staroegyptského abidosu, co vymysleli úplně prvního ježíše na světě (tedy o kterém víme). škoda, že tenkrát nebyly patentové úřady a ochranné známky...

no nic, víceméně o 500 let později začali řekové touto dobou oslavovat jiného boha, dionýsa (pochopitelně rovněž božího syna, co zemřel a pak vstal z mrtvých). v římě pak v předkřesťanském období slavili svátky saturnálie (plus mínus 17.-25. prosince), na počest boha saturna. a někdy před rokem 222 n.l. zavádí římský císař elagabalus svátky slunce, čili „dies natalis solis invicti“, jež se mají slavit 25. prosince.

xmJXNNO.jpga nezapomínejme, že s uctíváním slunce se váže i dávný kult boha mithry, původem persko-indický, tedy zoroastrický (zřejmě se souvislostí hinduistickou), který byl v této době v římě velmi živý. mithra, považovaný za prostředníka mezi bohem a lidmi, se narodil 25. prosince z panny, cestoval po světě, měl 12 druhů - učedníků slunce a jeho symbolem byl beránek, to jen tak mimochodem. ti božští synkové jsou si všichni podobní, jakoby si z ok a očí povypadávali... 

každopádně, s tím mým milovaným kaprem, zdobeným stromečkem, pohádkami v televizi a svařákem toho má mithra společného asi stejně tolik, co ježíš nebo sir isaac. 

a až zase někdo bude plácat něco o „zploštění“ a o komercionalizaci vánoc a o chybějícím „duchovním“ (WTF!) rozměru, tak že jim vzkazuju, ať za stovkami aut před hypermarkety (a notabene - úplně stejně a měrou rovnou v zemích křesťanských, ultra-katolických i v zemích ateistických!!!), ať za vánočními miliardami utracených dolarů, za uhoněnými, strhanými obličeji mašírujícími ulicemi, ať za tím nehledají sekularizaci světa. můžeme si za to jen a jen sami. ani mithra, či osiris, dionýsus, ježíš, ani nikdo jiný s tím nemá nic společného. 

xmassAA.jpga ani s tím nic neudělá. s tím můžeme něco udělat jen sami. vykašlat se na shopping parky, dát si horkou medovinu a cukroví, natáhnout nohy a vidět se s rodinou a přáteli, hrát si s dětmi. a nepodlehnout šílené manipulaci „utrať co nejvíc, abys prokázal, že miluješ svoji rodinu!!!“

prostě udělat si vánoce, jak o tom nádherně zpívá australan tim minchin.

takže touhle vánoční písní od protinožců přeju ještě jednou:

šťastný a veselý. 

 


 

PS

a ještě pár aktuálních absurdit z přilehlých paralelních realit, na které jsem narazil při surfování:

pokud nevíte, co dát na vánoce: amazon.com prodává za necelý dolar ježíše do vody pod názvem: "vypěstuj si vlastního ježíše" a tady je ještě speciální ježíšovský toaster, který šetří energii boží plýtvanou na zázraky zjevování na angloamerických toastech.

i ty jedna komercionalizace vánoc, rozverná  :)

 

PPS

a taky sám velký chuck norris vinšuje merry xmas

PPPS

a tady - pro zájemce a amatérské religionisty - odkaz na zajímavý článek, rozhovor valerie tarico s tony nugentem na téma antického mýtického původu vánočního příběhu o ježíškovi - odkud pochází v příběhu jesličky, tři králové a andělé i o neposkrvněném početí. stojí za to si přečíst. (nugent je religionista. přesněji věřící religionista, presbyterián, chcete-li škatulku).   

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky