čemu lidé věří II

úterý 14. leden 2014 08:12

začalo to, když kate měla jedenáct let. v domě, do kterého se s rodiči a svými dvěma staršími sestrami přestěhovala, se ozývalo zvláštní klepání. kate a její o tři roky starší sestra maggie věděly přesně, co tohle klepání znamená: byla to duše podomního prodejce. zlí lidé ho zabili a zakopali ve sklepě jejich domu.  

kate začala ťukáním odpovídat a hle, ukázalo se, že má obrovský dar: duch ji slyšel. takhle v roce 1848, v dnes už neexistujícím městečku hydesville, NY, vznikl spiritismus.

malé sestřičky pod vedením nejstarší leah začaly tuto úžasnou dovednost předvádět veřejně. pochopitelně, že byly podrobeny pečlivému a kritickému zkoumání. nezapomínejme, v jaké době se nacházíme:

svět se závratnou rychlostí měnil. věda, tak jak ji známe víceméně v dnešní podobě, začala otřásat tisíciletými představami o světě, a to nejen v salonech vzdělanců, ale prostě všude, kam se člověk podíval. železnice, telegraf, pára pohánějící téměř cokoli od lodi po mlátičku, první asfaltové cesty, tabulka periodických prvků, darwinovo "o původu druhů"...  

když můžeme mluvit ťukáním na telegraf přes oceán, proč bychom nemohli mluvit stejným ťukáním se světem nehmotným, pokud – jak už mnoho tisíciletí věříme – existuje? co když – tak jako citlivá vrstva filmu ve fotoaparátu – existují lidé, média, citliví na tento svět duší? a nelze to zachytit našimi přístroji?

ektoplasma vytékající médiu z uchatakový alexander graham bell vážně pomýšlel na sestrojení telefonního spojení do spirituálního světa a dokonce i thomas edison věřil, že když se mu podařilo vyvinout fonograf, co zachytával lidský hlas, v budoucnu se mu podaří vytvořit podobný přístroj (nazval ho „spiritfinder“), co zachytí hlasy mrtvých (ale abych byl fér, vůči médiím byl velmi skeptický).. i marconi věřil, že přijímá signály ze spirituálního světa a zúčastňoval se seancí, stejně tak i tvůrce televize john baird a velký william crookes byl přesvědčeným propagátorem komunikace se spirituálním světem.  

i když koncepce posmrtného života sahá do hloubi dějin, kam až dohlédneme, představa, že si jde popovídat s mrtvými a že je to v podstatě něco vítaného, byla naprosto revoluční. s nastupující érou vědy, rozvojem technologií a relativizací do té doby platných náboženských pravd byl spiritualismus zajímavou alternativou, jak se zbavit představy pekla nebo naopak myšlenky velkého prázdna. (samozřejmě, že katolická církev pocítila konkurenci a spiritismus odsuzovala jako zakázané čarodějnictví a jako povolávání ďábla do našeho světa .. dodnes existuje ovšem i spiritualistická církev, když už jsem zmínil náboženství. tadytady, ale i jinde.) *)

dal jsem se unést v čase, edisonova, bellova a marconiho fascinace spirituálním světem přišla pochopitelně kapku později. takže pěkně chronologicky zpátky k našim sestřičkám foxovým, které to všechno začaly: poté, co byly podrobeny pečlivému kritickému a skeptickému prozkoumání svých schopností a nikdo neodhalil podvod **), se náhle stovky a tisíce klepání rychlostí blesku rozšířily po spojených státech. a odtud do viktoriánské anglie. francie. všude, i do čech. stovky nových médií znenadání objevily své schopnosti a tisíce lidí začalo komunikovat se záhrobím. 

ani ne deset let od prvního ťukání katie foxové a rozjelo se to fest naplno:

Daniel Dunglas Home levitujeklepání, vzdálené hlasy, desky s písmeny, tamburíny létající vzduchem, stoly kymácející se, stoly převracející se, dokonce stoly bláznivě rotující po podlaze. daniel dunglas home dokázal kromě telekineze i levitovat, a to za plného světla, dokonce - dle svědků - si to vylevitoval z jednoho okna ven a druhým si to přilevitoval. významný vědec své doby (tvůrce vakuových trubic, díky nimž vznikla televize) sir william crookes připravil několik testů a ty skutečně prokázaly homeovy schopnosti pohybovat předměty bez doteku. a postupně se schopnosti médií ještě zdokonalují, tak třeba florence cook už přímo přivádí, resp. materializuje mluvící a pohybující se zjevení ženy, která chodí mezi účastníky seance, dotýká se jich, hraje na klavír, směje se a tvrdí, že je katie king, dcera bukanýra ze 17 století... 

nevěřte tomu, když to vidíte na vlastní oči. nevěřte tomu, když se vám sklenička začne pohybovat po desce a ukazovat na písmena. nevěřte, když ti největší vědci vaší doby vážně zkoumají spirituální svět. když sir arthur conan doyle věří na víly

a naše sestry zakladatelky?

tak to se mi zdá na celém příběhu to nejzajímavější. sestry foxovy (katie a maggie) se v roce 1888 obě dvě společně i každá zvlášť přiznaly k tomu, že jejich komunikace s duchy byla prostě podfuk. že nic z toho neexistovalo a nebyla to pravda. ony rozjely spiritismus, ony byly první, ony byly sestry zakladatelky. a teď přiznaly, že to byl jeden velkej fejk. 

a co se stalo? nic. na hnutí to nemělo žádný dopad. vše šlapalo dál, jenom už bez nich. lidé zapomněli na sestry foxovy a úplně stejně dál věřili médiím, účastnili se seancí, věřili na ektoplasmu...

a (ve ztenčené míře ovšem) na to všechno věří dodnes. 

dnes stovky lovců duchů zachytávají na magnetofony (tak jak to známe z filmu 6th sense) hlasy záhrobí. říká se tomu odborně evp - (electronic voice phenomenon) a asi tak posledních 30 let jsme na hranici skutečného průlomu a průkazného důkazu hlasů ze záhrobí...

orbovédíky raketovému rozšíření a rozvoji citlivých digitálních fotoaparátů máme desetitisíce důkazů existence orbů, což jsou zvláštní žijící světelné „energetické“ bytosti, které se pohybují napříč dimenzemi a jsou přitahovány dobrem a láskou (skeptikové jim říkají prachové částice). 

fotoaparáty zachycují také průzračné, oku neviditelné, bytosti (skeptikové jim říkají vodní pára, nejčastěji vytvořená dechem nadšeného fotografa). i ektoplasma je stále aktivní, jen se stala častěji nehmotnou a spíše než aby vytékala médiím z úst, očí a nosů (viz obrázek výše), projevuje se ve formě tzv. reziduí, tedy energetických stop spirituálních entit.

ghostmetres, měřiče duchů :)na počátku se první média dorozumívala s duchy klepáním („telegraficky“). dnes mají lovci duchů laserové digitální teploměry, měřiče elektromagnetického vlnění, dokonce i poslední výkřik vědy, totiž takové americké krabičky s diodami, co prostě občas pípají a občas ne... inu, věda – tak jako dříve – kráčí ruku ruce s pa(ra)vědou paranormálních událostí. taková pípající a světélkující krabička na elektriku dodá punc odbornosti čemukoliv.***) 

velmi mnou pohnulo video umístěné na youtube skupinou lovců duchů. tito nadšenci ve svém volném čase očišťují strašidelné domy od duchů a magickými rituály je odesílají z tohoto světa za světlem. věří tomu, že je jejich práce záslužná. a navíc je i nebezpečná, když si na vás totiž takový duch šáhne... není o co stát. video má asi 8 minut, ale vystačí vám první minuta, kde dojde k surovému útoku ducha na našeho profesionálního českého ghostbustera:

spiritualismus má sice svůj zlatý věk za sebou, ale stále jsou kolem nás otevřené hlavy studující orby, ektoplazmatická rezidua či elementály vnášející se v pránické energii. 

i dnes si za značný peníz můžete promluvit se zesnulými z vaší rodiny. většinou vám řeknou, že vás mají rádi, že se na vás nezlobí a abyste byli hodní. nikdy vám neřeknou, že závěť je na půdě za komínem v krabičce od kakaa ani vám nesdělí svůj pin. a takováto živnost není doménou anglicky mluvívích zemí, ale máme toho dost i u nás.  

a kdyby někoho z milých čtenářů zajímalo, jak takoví duchové mohou v mysli normálního vzdělaného člověka vzniknout v 21. století, doporučuji pořad mého oblíbeného derrena browna pod názvem seance

 


*) inu, aby to bylo zamotanější, i ve vatikánu se experimentuje s médii a spiritismem. tak třeba v roce 1995 píše v osservatore romano vatikánský teolog gino concettidle současného katechismu církev se rozhodla již dále nezakazovat dialog se zesnulými... je to důsledek nových objevů v oblasti paranormálních jevů.“ a také si ovšem vymiňuje zábavnou podmínku: "... pod podmínkou, že tyto kontakty (se zesnulými) se uskutečňují skutečně z vážných náboženských a vědeckých důvodů."

**) mezi kritickými pozorovateli byl i zde zmiňovaný vážený a seriozní vědec william crookesI have tested [the raps] in every way that I could devise, until there has been no escape from the conviction that they were true objective occurrences not produced by trickery or mechanical means.

***) jakkoliv vím, že to je dramaturgický zločin, nemohu v této souvislosti nevzpomneout všechny ty super (obvykle z ruska a ukrajiny přicházející) přístroje, co mají spousty drátků a blikají - jako metoda anesa, amp, biorezonance, mesodiencefalická modulace, magnetokineze a desítky podobných nápadů a od nich odvozených přístrojů, co vás zaručeně a za velký prachy vyléčí. 

 


předchozí části série: 

čemu lidé věří 0 - o víře a želvě

čemu lidé věří I - kterak prorok z kloubouku překládal poselství boha z kolobu

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky