čemu lidé věří IV

čtvrtek 30. leden 2014 08:15

samuel hahnemann

vezmi dva krtky živé a drž v každé ruce po jednom, tiskna je však takovým způsobem, by je přidusiti trochu, až samotná horkost či násilí jímž trpí umoří je dočista, což obvykle po pěti nastává hodinách, přes kterou to dobu třeba je neustále bez přestání držeti. když už krtci pochcípají, náleží je vložiti do hrnce nového hrubého bez glazury a naléti sdostatek vody a tu dolévati a na volném ohni dvacet čtyři hodin vařiti, po kteréž to době celá podstata krtků proměněná bude v svého druhu těsto nad nímž plavati bude tuk neboli olej, v němž veškerá účinnost obsažena jest. při bolesti zubů mažeme tímto několikráte dlaně rukou i konce prstů svých a třeba rovněž rukavičky zevnitř pomazat mastičkou touto a tyto pak dva dny bez ustání nositi a to i během spánku... 

tento způsob léčby bolesti zubů krtkem pochází z encyklopedie vydané někdy před 1800 a vzhledem k tomu, že je několik staletí starý, je v něm logicky i mnoho moudrosti, a proto ho všem vřele doporučuji k ozkoušení.

patří ovšem k těm mírnějším „humánnějším“ metodám.

od 16. století udával tón medicíně paracelsus, který přišel ve své době s dost cool nápadem: nemusíte k léčbě používat jen přírodní organické věci jako bylinky a krtečky, ale můžete i použít anorganické látky. došel i k poznání, že jed od léku odlišuje pouze podávané množství. je ovšem fakt, že jeho léčebné experimenty velmi často skončily smrtí. někdy za to mohla nemoc, nezřídka ale samotná léčba: když totiž léčíte chloridem rtuťnatým a sulfidy arsenu jako to činil on, co byste pak taky čekali...  1)

nezapomínejme, že v té době lékaři neměli moc představu ani co vlastně dělají, ani co způsobuje nemoci. pasteurovy objevy, počátek dnešní mikrobiologie a imunologie, přišly až šedesátých letech 19. století. do té doby lékaři v dobré víře léčili jedy, bylinkami, pijavicemi, baňkami a vykuřováním. a stále hledali nové léky, které zatočí s nemocí, ale současně jim ponechají i pacienta naživu. a tenhle balanc jim ovšem ne vždy vycházel... . a do této situace přichází samuel fridrich christian hahnemann.

hahnemann, zakladatel homeopatie, nastoluje kolem roku 1810 naprosto převratnou myšlenku: co kdybychom přestali pacienty zabíjet jedy?

za to mu patří nehynoucí dík, neb tímto zcela nepochybně zachránil mnoho životů.

další nápady byly rovněž tvůrčí: podobné léčit podobným. když nějaký list vypadá jako srdíčko, asi to bude dobré na srdíčko. když kořen stejné bylinky vypadá jako... no, tak to asi na to bude taky dobré.

a když nějaký jed vyvolá příznaky stejné jako nemoc, dáme ho pacientovi. to je velmi kreativní. čili jestliže nemůžete spát, tak je to podobný symptom, jako když nemůžete spát po kafi, ne? takže logicky nespavost budete léčit kofeinem (což také homeopaté dělají). je to jasné? prostě vodu musíte vysušit vodou. na mě nekoukejte, já to nevymyslel. 

nojo, a jak že to poznáme komu dát kterou medecínu? inu, to je taky dobré, to se dělá takhle: dáte někomu zdravému (jak poznáme, že je zdravý? ticho, nepaplat se v detailech!), tedy dáme někomu zdravému lék, kterému budeme pracovně říkat dryják. hezky fest, nezředěný. a sledujeme příznaky: třebas zezelená (příznak č. 1), čváchne sebou o zem (příznak č. 2) a rozbuší se mu srdce (příznak č. 3). to hezky zapíšeme do knížky: dryják způsobuje tyto symptomy: 1, 2, 3. (v homeopatii se tomu říká proving).

a když pak jednou přijde takhle k homeopatovi chlápek a homeopat vidí, že je zelený v obličeji, tehdy se ho vlídně zeptá: a neomdlel jste taky? jak to víte, žasne chlápek. a nebuší vám někdy srdce? přesně, doktore, vy jste génius! a tehdy homeopat začne listovat knížkou a najde všechny tři symptomy a řekne aha, tak to je jasné. tady máte v akci za 350Kč 50 tabletek dryjáku v potenci 10CH ... jde o to, milý chlápku, že to, co symptomy vyvolá je i vyléčí. co ty tvoje symptomy ve skutečnosti způsobilo není důležité, hlavně že mi ta moje knížka sedla na tvoje příznaky. a na to, jak vypadáš. my nejsme tradiční, my léčíme celostně. to máme 1600Kč za konzultaci. 

čím dál lepší, ne? ale to ještě pořád není zlatý hřeb programu:

totiž, čím míň jim toho dryjáku dáme, tím bude působit účinněji a silněji! prostě to zředíme. třeba jedna kapka na litr vody. a pak to přesně sedmnáctkrát protřepeme. ne, počkej, přesně desetkrát. ale ručně, abychom tomu předali svoji vitální energii (říkají tomu dynamizace). bez toho by to bylo jen zředěné. desetkrát nahoru a dolů. pak desetkrát zleva doprava. a pak desetkrát dopředu a dozadu. no, a pak kapku z tohohle litru vezmeme a kápneme to deseti litrů. a protřepeme přesně šestnáctkrát, ne, kecám, dvanáckrát. zase ručně. a zase ve třech směrech. a přesně! a pak vezmeme kapku z těchhle deseti litrů a kápneme ji do máchova jezera, ne počkejte, to nejde protřepat, tak zpátky do laboratoře a tohle opakujeme tak dlouho, až v roztoku nezbude ani jedna molekula původní látky. a pak to ještě pro jistotu tisíckrát zředíme a protřepeme.

víte, přiznám se, že jsem hodně blbý na matiku, tak radši počítejte se mnou, možná mne opravíte: 102 – ta malá dvojka je počet nul, ne? takže to by bylo 100? a 1010 by bylo 10 000 000 000? oblíbená homeopatická koncentrace (potence) je 1:1020. ale existují i ředění 1 : 101500. tisíc pět set nul sem ale psát nebudu. ale určitě to bude homeopatikum fest síla. neboť čím zředěnější, tím mocnější a silnější. když jsme u toho, někdo spočítal, že takovéto ředění je jako byste vzali zrnko rýže, rozmačkali ho a rozpustili ve vodě obsahu našeho solárního systému, pochopitelně správně protřepali a pak to zopakovali ještě milionkrát. a pak to ještě zopakovali. takdlenc silné medicíny to jsou!

takže ten náš chlápek léčený dryjákem, třeba arzenikem, nebo belladonou (to není ta pornohvězda, ale rulík zlomocný) v potenci 10CH to měl naředěno (a řádně protřepáno) 1:100 000 000 000 000 000 000. a proto se nebojte a zaplaťte svému vlídnému a pozornému homeopatovi oduševnělému, o co si řekne. v látce, kterou dostanete, pravděpodobně nebude ani jediná molekula původního dryjáku.2) ale ta voda, co už v té granulce cukru není, si ten arzenik pamatuje. fakt? jasně že jo, říkal to v roce 1810 hahnemann.

geniální nápad měl starý pán i s „homeopatickým zhoršením“. každá nemoc má svůj vrchol a pak odeznívá. no dobře, pokud zrovna na tuto nemoc neumřete, žejo. když podáte homeopatikum, na vrcholu nemoci, následuje pak logicky jen zlepšení. takže cool, funguje! pokud ale podáte tuhle věc před vrcholem, má homeopatie pojistku: říká se tomu homeopatické zhoršení a ono zhoršení příznaků nemoci má znamenat, že jejich preparát zabral a - funguje!  

když se někdo informovaný o principech homeopatie rozhodne platit za nic, tak proč ne. když si chcete léčit rýmičku ossccilo - ossccilo - ossccilo - ossccilo - oscillo-coccinum (tedy kachními játry a srdcem: ochránci zvířat, nebojte, odhaduji, že jedna kachna jim při udávaném ředění 10400 vystačí na celé století), klidně za to těch 500 Kč dejte. když ale homeopaté vydělávají nepředstavitelné peníze na lidské bezmoci a lidském strachu (v usa prodávali homeopatika proti teroristickým útokům antraxem, existují i proti radiaci), když tvrdí, že vyléčí rakovinu, když takhle bezostyšně lžou a mastí si na tom kapsu, je to prostě podvod a svinstvo. 

stejně jako je podvod, když se homeopatika prodávají v lékárnách a ne na tržištích a v cirkusech. 

při sběru podkladů pro tento blog jsem narazil i na stránku ironicky nazvanou „kezdraví.cz“, z kteréžto si dovolím citovat:

Homeopaticky je však možné rakovinu léčit a úspěšně vyléčit. Pro homeopatickou léčbu rakoviny je nutné vyhledat odborného a erudovaného homeopata.

Podle principů homotoxikologie je jistě účelné nemocnému organismu dopřát jemnou detoxikační kůru homeopatickou soupravou HomSet® DETOX (498Kč a přidají vám k tomu v akci i strychnin. ovšem v potenci 9CH tedy 1:1018 pozn i.s.), ale i detoxikační kůra by měla probíhat pod odborným dohledem zkušeného homeopata. Homeopatická léčba rakoviny vyžaduje maximální bdělou péči zkušeného homeopata, neboť právě při léčbě rakoviny může homeopat - začátečník, byť v dobré víře, mnohé pokazit. 

Primárně se rakovina léčí miasmatickou léčbou (miasmata – dle homeopatů základní příčiny všech nemocí: duchovní vlastnosti tří - tehdy - nejrozšířenějších chorob syfilis, kapavky (sykózy) a svrabu (psóry). dodnes mluví homeopaté o psorických a sykotických reakcích pacienta. pozn.i.s.). Rakovina totiž není nic jiného, než chronické onemocnění a tak je k ní třeba přistupovat. Miasmatické léky nejsou samozřejmě jen klasická Psorinum (svrabové buňky pozn.i.s.), Medorrhinum, Syphilinum (syfilis je od počátků v homeopatii velmi populární, pozn.i.s.), Carcinosin či Scirrhinum a další. I "obyčejná" homeopatika jako např. Thuja nebo Staphysagria (ta se m.j. používá, a často s úspěchem, i při metastazujících nádorech) mají svoje miasmatické parametry, jak uvádějí obsáhlejší Materie mediky.

takhle je to. rakovinu vyléčí cukr. a několik molekul svrabu a kapavky a podpůrná léčba strychninem. ale jen u zkušeného homeopata. no nekupte to. za homeopatické konzultace a léky zaplatíte nakonec sice dohromady hezkých pár desítek tisíc, ale zato ušetříte třicetikorunové poplatky u doktora. 

vždy mě pobaví nesmyslný „argument“ obhájců takovýhle šarlatánismů o tom, že farmaceutickým korporátům jde jen o prachy, zatímco alternativcům o duši. doporučuji pozornosti článek pavla vlašánka, z něhož si dovolím citovat: 

Zajímavé ovšem je, kolik vydělává jediný výrobce homeopatik. Jeden zástupce alternativní medicíny (boiron, pozn.i.s.) má roční čistý zisk asi 1,4 miliard českých korun.

(....)

Problém

Lék

Cena

Homeopatikum

Cena

Bolest v krku

Jox (sprej)

110 Kč

Homéogène 9 (60 tablet)

90 Kč

Kašel

Bromhexin 12 (kapky)

80 Kč

Ferrum phosphoricum (80 granulí)

80 Kč

Bolest hlavy

Nalgesin (10 tablet)

70 Kč

Bryonia (80 granulí)

80 Kč

Horečka

Paralen 500 (12 tablet)

40 Kč

Belladonna (80 granulí)

80 Kč

Kinetóza

Kinedryl (10 tablet)

70 Kč

Borax (80 granulí)

80 Kč

Vypadá to v neprospěch konvenční medicíny? Řekl bych, že ne. Je třeba vzít v potaz, že zatímco léky dávkujeme většinou po jednom, tak homeopatika většinou po pěti granulích. A to třeba čtyřikrát denně nebo co půl hodinu.

_________

a na závěr ještě jeden citát ze zákona o léčivech (č. 79/1997Sb. - pak nový zákon 278/2007Sb.):

Homeopatickým přípravkem se rozumí jakýkoli přípravek zhotovený z přípravků, látek nebo směsí, nazývaných základní homeopatické látky, podle homeopatického výrobního postupu popsaného Evropským lékopisem nebo, není-li v něm uveden, některým lékopisem oficiálně používaným v současnosti v členských státech Společenství. Homeopatický přípravek může obsahovat více složek. Homeopatický přípravek se považuje za léčivý přípravek, i když nemá zcela vlastnosti léčivých přípravků a látky v něm obsažené nejsou vždy látkami s prokázaným léčivým účinkem.

nevím, jestli tomu dobře rozumím. je tam napsáno, že homeopatický lék – aha, oni neříkají lék, ale přípravek! – takže homeopatický přípravek je považován za léčivý i když neléčí a i když látky nejsou účinné? wtf??? fairy science. pohádková vědologie. možná, že na zeměploše by to mohlo fungovat.

homeopatie je vlastně takové léčení krtkem, jenom bez toho krtka..

a lidé tomu stále věří.

a platí. 3)

no nic. tak aspoň jedno video. 

 


1) paracelsovy renesanční představy žijí dodnes: na webových stránkách „alternativních“ léčitelů naleznete spousty rad, jak i ty nejzávažnější nemoci léčit oxidem chloričitým, chloritanem sodným (MMS1) nebo chlornanem vápenatým (MMS2). 

2) udává se, že při zředění nad 6:1023 je překročena tzv. avogadrova konstanta, což v podstatě znamená, že v roztoku není ani jedna molekula původní látky. 

3) teprve poté, co jsem dopsal celý článek a přečetl si ho po sobě, mi došlo, že mi vypadla jedna důležitá věc. pro mne byla totiž tak samozřejmá, že jsem vůbec nepomyslel na to, ji napsat.

tedy: homeopatie nejen že je pavěda, je to i víra. neboť žádný z jejích jednotlivých principů nebyl nikdy potvrzen, nemá ani žádné jiné prokázené výsledky, než placebo. veškeré seriozní studie a metastudie (studie studií) - např. prestižní Lancet Vol. 366, Issue 9487, 2005, 726-732 - prokazují její neúčinnost jak na lidech tak na zvířatech. a přesto je všeobecně rozšířená a lidé jí věří. 

tak. a teď to můžu odkliknout. 


předchozí části série: 

čemu lidé věří 0 - o víře a želvě

čemu lidé věří I - kterak prorok z kloubouku překládal poselství boha z kolobu

čemu lidé věří II - jak to všichni sestřičkám zbaštili i s navijákem (spiritismus)

čemu lidé věří III - intergalaktický vládce xenu a ubozí théťané (scientologie)

 


igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky