ať se vám zdají naši mrtví

sobota 22. únor 2014 17:14

"...je-li ohrožena svoboda a důstojnost kdekoli na světě, je tím ohrožena všude a je tím útočeno na samo lidství člověka, a tím i na snesitelnou budoucnost nás všech." václav havel. 

naše morálka vznikla dlouhou evolucí a - naštěstí pro nás - stále se vyvíjí. kdyby tomu tak nebylo, měli bychom tady stále otroctví, jediný trest hrozící za znásilnění ženy by byla nutnost si ji vzít za ženu, kamenování by bylo běžné za porušení pitomých tradic a homosexualita by se trestala smrtí či vězením. většina lidí si uvědomuje, že morálka je relativní. zabít člověka je samozřejmě zlé, ale pokud není zbytí a může to zachránit život padesáti jiných lidí, přehodíte výhybku toho vlaku? ... 

při všem tom vědomí relativity morálních hodnot, u vědomí kognitivních procesů, jejich zkreslení, ovlivnění, a vůbec všeho možného - je někdy prostě rozhodně správné udělat některé věci. jako třeba jít do stávky a nechat se honit policajtama, i když za to mohou hrozit existenční postihy.

nebo jít na euronáměstí (euromajdan) a zůstat tam. a když to jinak nepůjde, vzít do ruky aspoň tu dlažební kostku. i když vám na mobil přijde zpráva, že pokud náměstí neopustíte, půjdete na 15 let do vězení.

je správné postavit se nesvobodě. protože bez toho by nebyla naděje na "snesitelnou budoucnost nás všech". 

rojí se to rojí moudrým mládím i rozvážnými starci, pronikavými komentátory i vševědoucími bezpečnostními experty. rojí se to relativizací toho, co je správné a co ne. rojí se to a vždycky bude rojit: inu, nepřejme si pád severní koreje, neb by to destabilizovalo situaci v regionu, vzpomeňte na berlínskou zeď... jakéhokoliv diktátora vzpomenete, vždy se najde mudrc, co bude vyváženě a objektivně rozumovat.

lidská psychika má do sebe to, že se snažíme vnímat sami sebe v pozitivním světle a racionalizovat si naše neslušné a nemorální chování. jen tak si david rath může myslet, že je obětí zlého spiknutí, které mělo za cíl překazit jeho činění dobra. jen tak si může policajt, co mlátí ženskou nebo střílí ze střechy lidi myslet, že bojuje proti zlu. 

do prorežimní ukrajinské televize „inter“ si pozvali lídu pankiv, novinářku, která věděla co je morální: byla na náměstí. zamiloval se do ní berkutovec. chtěl ji chránit. zachránit, před útokem jí varoval smskou, dokonce si pro ni přišel na náměstí. o této love story měla lída vyprávět v televizi. 

kdo rozumíte, poslechněte si ji.

"chcete slyšet moji love story? tady je: nosila jsem mrtvoly. ať se vám moji mrtví přátelé zdají po nocích."

ještě jeden detail je zajímavý: v krátkém záběru sedí vedle sebe dva kněží: jeden lídě tleská, druhý se rozpačitě ošívá. je jedno kdo jsme a v co věříme, hranice mezi slušnými a neslušnými lidmi prostě vede napříč vyznáními, povoláními, vzděláním. 

kognitivní zkreslení, racionalizace, milgramův experiment, to vše vysvětluje, proč i "slušní" lidé dělají svinstva.

vysvětluje, ale neomlouvá. někdy je holt jedině správné být na náměstí. někdy je to tak jasné.  

a ještě PS:

kdo bude chtít, jistě si snadno vygůglí čísla účtů humanitárních organizací nebo sběrných míst pro pomoc. kdo chtít nebude, jistě si snadno vysvětlí, proč to nemá smysl.

 

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky