glosa o svatém karlovi z wadowic

neděle 27. duben 2014 10:44

papež s ptákem

tak křesťanům katolického typu přibyl nový bůžek, svatý karol wojtyła, známější pod svým uměleckým jménem john paul ii. 

ono je to sice asi 5,8 miliardám lidí na tomhle světě totálně šumafuk, ale přece jen, tady v evropě - a hlavně v mém milém polsku, je to zpráva, kterou televizní noviny zmíní. teda přesnějc, u nás zmíní, v polsku to byla, je a bude zpráva číslo jedna. kdyby jim tam přistáli ufoni, vsadím boty, že by si toho v polských zprávách vedle kanonizace džej pí the second nikdo nevšimnul... 

parlament tam už ve čtvrtek velkou většinou odhlasoval oslavné provolání ke kanonizaci, dojákovité filmy o jeho životě, barvotiskové obrázky i kýčovité pomníky totálního nevkusu se množí rychleji než australští králíci a zaneřáďují celkem rozlehlé polské pláně.

papež mussolini? vzpomínám si před lety na rozhovor s jedním mým polským kamarádem. „dokud bude papež naživu, nic se tady nezmění,“ řekl. ne že bych komukoli smrt přál, ale měl prostě pravdu: teprve se smrtí pana wojtyły, se začalo pomalu polsko měnit.

předloni poprvé začala skromná, decentní billboardová kampaň která pak pokračovala vloni (na 40 milionové polsko těch tabulí bylo asi všehovšudy 70 ks), která v podstatě říkala: je ok být ateista. několik kněží se nakonec dostalo za své zločiny přece jen před světský soud a byli dokonce odsouzeni (zrovna tento týden odvolací soud zamítl žádost o odklad dvouletého nepodmíněného trestu vězení pro boromejku agnieszku f. známou pod svým nickem „sestra bernadetta“ odsouzenou už v roce 2011 za mnohaleté surovosti, bití a sexuální násilí na svěřených dětech), v novinách se objevují konečně kritické články, tu a tam si nějaký odvážný státní úředník dovolí sundat kříž ze stěny státní instituce (a hrdinně si pak nese důsledky svého počínání), někteří rodiče protestují proti hodinám festovní katolické indoktrinace na státních školách a za posledních pár let zmizel z polských kostelů milión věřících... před deseti, patnácti lety by to bylo nemožné.

až po smrti wojtylově může polsko pomalu směřovat k otevřené demokratické, sekulární společnosti. a to je dobře. ale bude to ještě hodně dlouhá cesta. 

papapcz.pngto, že podle novin či státní televize to vypadá, že bývalý papež byl úplný mudrc a král dobráků (úplně svatej by se chtělo napsat) a zcela se opomíjí jeho významný, aktivní podíl na krytí sexuálních zločinů katolické církve na celém světě, jeho role na vražedném rozšíření aids v africe a s tím souvisejícím smrtelným utrpením milionů lidí, jeho mlčení k nenávistné, vražedné homofobii, k praní špinavých peněz, s tím teď nic nenaděláme.

aspoň že jsou lidé, kteří o tom ví. a aspoň že jejich počet stále roste. tyhle kulty svatých, hrdinů, prostě kulty a kultíky osobnosti jsou typické pro totalitní organizace a totalitní systémy všeho druhu, takže tomu masovému devotnímu nadšení z kanonizace se není co divit. 

celé to svatořečení vypadá jako zprávy z nějaké paralelní reality. lidi plánujou osadu na marsu, osídlení jiných slunečních soustav - a tady jim někdo tvrdí, že mrtvý muž koná zázraky svojí přímluvou u boha. a dospělí, jinak často i rozumní lidé, to berou naprosto vážně.

karzelekjeptiška zázračně vyléčena z parkinsona. floribeth mora diaz z kostariky zázračně vyléčena z mozkové příhody poté, co se modlila k obrázku mrtvého papeže. takový blbosti. si říkám, a co ten chlápek, kterého zázračně v den hlasování polského parlamentu o prohlášení ke svatořečení jp2 zabil papežský kříž jana pavla v itálii? a představte si, že dokonce bydlel chudák na ulici papeže jana xxiii svatořečeného současně s jp2... a to jako je co? nechte mě přemýšlet, a jó, jasně, tohle není zázrak, to satan se vzteká ze své velké prohry...  no ja pierdolę, jak se říká, dámy prominou. :)

tihle lidé si představují, že když se budou usilovně modlit ke svým bohům, ti všeho zanechají a nechají je uzdravit, prolízt u zkoušky, vyhrát fotbal, dostat přidáno... zatímco lynčování, genocida a hladomor v rovníkové africe.. tam maj smůlu, neb v rámci nevyzpytatelně moudrého božího plánu holt musí pochcípat... ale my se za ně pomodlíme a jestli si to zaslouží, tak jim naše motlitba pomůže; jé, to jsme hodní, že se za ně tak spanilomyslně modlíme. jen ať ale, proboha, nepoužívají kondomy, to je hřích. a hřích je od ďábla. a za hřích se půjde do pekla... 

kdyby to nebylo tak smutný a tak nebezpečný, tak by to byla sranda. 


papaSF0896.jpg

 

hmm, a pod čarou:

kdo z vás ví, že vloni v srpnu zemřel sławomir mrożek

kdo z vás ví, že tento týden, 24. 4. 2014, zemřel tadeusz różewicz?

ále, to jsou jen rétorické otázky... že zemřel karol wojtyła, ten pán co se oblékal do sukýnek a nosil srandovní klobouky a že z něho pak udělali svatého, to tady ovšem slyšel každej druhej...

je to nespravedlivé.

a smutné. 

 

 

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky