bůh bílých míst

pátek 27. červen 2014 12:34

tak jako mnohým jiným přede mnou, i mě se stal tenhle blog inspirací. jak intelektuálně to podnětné místo zde. 

(následující text je reakcí na diskusní komentář pod článkem kolegy bloggera:)

milý dennisi,

čtu si tady články, příspěvky a někdy si tak představuji, jak pisatelé vypadají. vsadím svý martensky, že jsem většinou vedle-jedle, ale stejně to dělám, jako když čtete divadelní hru a představujete si protagonisty.... vás vidím jako milého usměvavého pána důchodového věku, ale co já vím, třeba jste tlustý potetovaný motorkář. inu, to jsou ty stereotypy, které nám ulehčují poznávání světa.

nedávno jste napsal: 


detail: garden of earthly delights - hieronymus boschOd chvíle, kdy byli lidé vyhnáni z Ráje, se rodíme 

s dědičným hříchem - s touhou vědět všechno, co ví Bůh. První Adamovo poznáni, ze je člověk smrtelný, sžírá každou novou generaci onen dědičný hřích, sžírá ji hledání odpovědi na otázku: Co se mnou bude, až tu nebudu? Samotná otázka v této podobě je nesmysl a odpověď je zakleta přímo v ní. Až tu nebudu, tak prostě se mnou zanikne i celý svět. Nebude tedy nic - ani já, ani všechno ostatní. Tedy aspoň pro mne samotného. S takovým "poznáním" se nedá smysluplně žít. A tak přicházejí lidské ruce, aby dotykem lidské hlavy probudily Ducha svatého, aby zajistily jeho distribuci. Řadoví kněží pak mají v popisu práce z této pochodně útěchy šířit jiskřičky naděje na posmrtný život mezi prostými lidmi. Biskupové pak mají důležitější starosti o správu a fungování církve svaté.

Kdo neuvěří, kdo nemá dar víry, nemá naději na posmrtný život, ani na klidný a bezstarostný život. Není mu pomoci a musí bloudit universem, aniž by nalezl pevného bodu. Dobře mu tak!

Dennis


víte, fascinuje mě, jak často inteligentní, mnohdy vzdělaní lidé věří naprosto neověřeným zkazkám a mýtům jedině proto, že je někdo – bez jakéhokoli důkazu – prostě opakovaně tvrdí.

většinou tyto zkazky a legendy tvoří souvislé shluky často strukturovaných mémů (informačních jednotek), které jsou předávány společně a tak mají větší šanci přežití. hlavním cílem těchto memetických komplexů je reprodukce: prostě množit se, množit se, jako plevel, jako pejskové a koťátka, jako králíčci, nelíbí-li se vám slovo plevel... a je úplně jedno, že tyto systémy nejsou opřeny o jediný důkaz, jsou netestovatelné a jsou pouze mnohokrát replikovanými představami lidí.

a tak milí, sympatičtí a inteligentní lidé věří třebas tomu, že člověk může žít jen ze slunečního svitu a nemusí vůbec jíst a pít (breatheriáni a jejich český prezentér jaroslav dušek, jinak to velesympatická a přemýšlivá osoba), věří, že člověk má nějaké neviditelné čakry a jimi proudí nějaká nepopsatelná, neměřitelná životní energie, věří, že nás navštěvují duchové a jezdí za nimi je osvobozovat, věří, že když budou pít ředěné savo, vyléčí rakovinu či autismus svých dětí, věří, že ďábel dokáže posednout člověka, věří, že člověk byl stvořen bohem a že první lidé byli adam a eva a ti se dopustili prvotního hříchu, ale my dojdeme spasení skrze oběť syna božího, ježíše krista, který nás vykoupí z tohoto dědičného (sic.!) hříchu.

co je pozoruhodné: mnohé z těchto představ lze snadno vyvrátit. a přesto to k ničemu nebude. 

zavřete breatheriána do akvária s průduchy bez vody a jídla, nasaďte tam kamery a uvidíte, že do pár týdnů zemře (no jasně, tohle si nikdo nelajzne). méně lehké bude experimentálně prokázat, že pití nebo inhalování sava či potírání jím kůže zdraví škodí, neb jeho zastánci budou jakékoli takové experimenty zpochybňovat a vás nazvou farmaceutickou lobby. ještě těžší to bude s čakrami, jejich příznivci nám je sice neprokáží a řeknou: vy dokažte, že nejsou....

inu, to fakt neumím prokázat, že něco neexistuje. neprokážu, že neexistuje santa klaus. i kdybych dokázal připevnit infračervené kamery na všechny britské komíny, absence nahrávky santa klause prostě jeho neexistenci neprokáže, prokáže jen, že jsem ten den, v tomto úhlu za této teploty infračervenou kamerou nic nezaznamenal... takže touto logikou santa klaus prostě existovat může, což musím připustit.

že je to pravděpodobné stejně, jako že ta moje martenska na mě začne mluvit čínsky je věc jiná, ale fakt, přiznávám, santa existovat může... stejně jako russellův létající čajník, flying spaghetti monster, jahve, thor, víly a jednorožci. nebo mluvící martenska. 

no, a podobné jako s breatheriány a popíječi sava to bude s křesťany. když poukážete na studie, které na základě DNA prokazují, že není možné, abychom měli pouze dva předky, že minimální „pool“ našich adamů a ev čítal asi 25 tisíc jedinců, že z toho vyplývá, že nemohl být nějaký „prvotní hřích“ a že z toho logicky plyne, že ten mýtický kristus neměl od čeho spasit, že tedy samotné fundamenty, na nichž ta jejich víra stojí jsou nesmyslem, tak to začnou nejdřív zpochybňovat, a po nějaké době, až to bude neudržitelné, přijdou s nějakou fungl novou teorií...

říká se tomu god of the gaps...

god of the gaps, bůh mezer, prázdných míst. kdykoliv je v lidském poznání posledních šesti tisíciletí nějaká mezera, a že jich bylo na začátku hodně, lidé si tam dosadí boha.

god of gapskdykoli věda posledních pětiset let přijde s objevem odporujícím těmto představám, nejdřív je objev pronásledován, potlačován a když už to je neudržitelné, je přijat a bůh / bohové / duchové / entity / energie ti všichni jsou vytlačeni pryč a usadí se v nějaké jiné mezeře poznání... takhle to bylo s placatou zemí, pohyblivým sluncem, „stvořením“ života před prokázáním evoluce...

tak dlouho boha vytlačujeme, až se nakonec ukazuje, že sice nevíme všechno, ale víme toho tolik, že tuhle pracovní hypotézu našich dávných předků o bozích nepotřebujeme. je zcela irelevantní. prostě nepotřebujeme boha, aby nám vysvětlit kdo jsme a odkud pocházíme. 

ten „dar víry“ je „dar“ ignorance. „dar“ rezignace na poznání. pěkně děkuju za takovýhle dárky.

je ovšem možné, že - z nějakého důvodu - boha někteří lidé potřebují. nebo potřebují víru v čakry. breatheriánství. duchy. exorcismy. pokud tím neubližují jiným lidem - nebo dětem, pokud se nesnaží svoje představy násilím vnutit jiným, nesnaží se potlačit práva a svobody jiných lidí, pak je to jen a jen jejich věc.

horší je, že tomu tak je jen málokdy. memetické systémy mají do sebe to, že se musí za každou cenu replikovat, množit, rozšiřovat. a to s sebou nese velmi často tlak na získávání politické moci. moci finanční. to s sebou nese potlačování svobody slova, neb jedna z prvních věcí, které tyhle systémy udělají, když dostatečně zesílí je, že začnou zákonem chránit své myšlenky a kriminalizovat jejich kritiku.

a jakmile nesmíte kritizovat myšlenky, jste v pr** - v totalitě.

souvisí s tím i fakt, že tyto systémy, které se vyvozují z šera dávnověku, většinou šíří archaické myšlenky způsobující bolest a utrpení: tak třeba v našich podmínkách představa, že homosexualita je zlá, hříšná, má se léčit, gayové se mají stydět a činit pokání. kolik tahle nesmyslná a nepodložená představa šířená náboženstvími stála lidských tragédií a lidského neštěstí...

pokud někdo ke spokojenému životu potřebuje představu „spasení“, ačkoli netuším, co to reálně má znamenat, představu života věčného (tomu taky nerozumím), ale pokud tohle někdo potřebuje, tak fair enough, v pohodě: ať si tomu věří. soukromě věří.

z mého pohledu je to ovšem dost smutná představa člověka, který proto, aby byl dobrý, potřebuje strašáka pekla. je smutná představa člověka, který si neumí dát smysl vlastnímu životu sám, který se bojí zodpovědnosti za vlastní život a předává otěže nějaké imaginární, neověřitelné představě tradované z dob pastevců dobytka.

ale pokud někoho tato představa naplňuje, je to jen jeho věc.


detail: 1450 dirck boutsnemohu si nevzpomenout na christophera hitchense, který říkal, že je sice dost blbý, když vám jednou někdo zaklepe na rameno a řekne, musíš z tohohle večírku odejít, pro tebe to tady končí. víš, on ten večírek bude pokračovat dál, ale už bez tebe. 

ale ještě horší je, říkával hitch, když vám někdo poklepe na rameno a řekne: tady jsi na večírku a budeš se bavit! a nikdy, nikdy nesmíš odejít. taková severní korea, jenže tam si „aspoň můžete umřít“... tady ani to ne. 

když jsem u toho hitchense, nedovedu si představit tu blbou krutost náboženských představ milionů lidí, kteří s milým, láskyplným úsměvem říkají, že protože christopher nevěřil a dělal si z náboženství srandu, tak se bude navždy (!WTF!) smažit v pekle, kde ho budou mučit a mučit a mučit a nikdy nepřestanou, ani za milion milionů let.

to jsou teda představy, že se nestydíte.

takže milý dennisi,

já věřit v tu vaši láskyplnou, věčně šťastnou posmrtnou severní koreu nemusím. tenhle svět je naprosto úžasný a krásný a skutečný tady a teď. a stejně jako vy nebo téměř kdokoli jiný, i já mám transcendentní prožitky, prožitky, při nichž dochází k aktivaci spánkového laloku, prožitky krásy, vznešenosti, přesahu. jen je mám spojené s přírodou, s pohledem na hvězdy, poslechem hudby, návštěvou divadla, filmu. dodnes si pamatuji, když jsem poprvé viděl 8 ½, slyšel angeliku may hrát cellový koncert martinů, viděl olśnienie janusze wiśniewského. a hvězdná obloha u moře mě dostane stoprocentně vždycky.

jen k tomu nepotřebuji představu boha, ať už si pod tím představujete cokoliv. nepotřebuju pomrkávání: tady? to ještě nic není, počkej potom! 

až umřu, večírek pro mě skončí. nebudu vědět, že pokračuje, nebudu vědět, jak to dopadlo s mojí dcerou, nebudu vědět, jestli a jak na mě vzpomínají lidé. jen se rozložím a atomy hvězdného prachu, ze kterých se skládám, se přeskupí jinam. a vědět o tom nebudu. 

smysl svému životu si dávám sám: nechat za sebou něco, co aspoň nepatrně pomůže udělat tohle místo lepší. a taky nechat za sebou svoji genetickou stopu. 


smysl svému životu si dávám sám, sám život žiju a sám si také umřu, neb tyhle tři věci za mě nikdo jiný neudělá. ani kamarádi, ani příbuzní, ani váš pan farář za vás žít a umírat nebudou. to musí fakt každý sám. 

a ani trochu mi s tím není špatně. nemusíte mě litovat :) 

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky