jak pravdivé mapy lžou

úterý 22. červenec 2014 15:10

tak jsem si tady dneska ráno přečetl článek kolegy bloggera o cynismu radiožurnálu. přiznám se, že na téma cynismu rozhlasu nic nevím, neb jsem zmíněný pořad neslyšel a vůbec, radiožurnál si pouštím, jen když mi v autě vypadne vltava... nicméně ten jeho blog je už několikátým podobným příspěvkem propalestinské propagandy, se kterým jsem se v poslední době setkal. 

úplně nedávno mi třeba jedna kamarádka, sympatická mladá umělkyně a pedagožka, na fejsu nasdílela obrázek, mapu, a k ní vlastní text: „těžko k tomu cokoliv říct.“

israfour-panel-map.jpg

a skutečně, tak by to vypadalo. zvláště, když mapa je vlastně správná. jednoduchá úvaha by řekla: zlý izrael sežral území palestinců, toto okupuje a zabíjí je a američtí imperialisté / židy ovládaná amerika / světovým židovstvem ovládaný bankovní sektor (dosaďte si cokoli) je podporují, tleskají jim a pomáhají decimovat původní civilní obyvatelstvo, zabíjejí ženy, děti...

jenže ta mapa klame. lže, přestože je pravdivá.

to je tak, když komplikovaný historický proces se z propagandistických důvodů zjednoduší na schematickou mapu – diagram.

a začíná to tou zelenou barvou s nálepkou palestina vlevo. každého totiž při tom pohledu napadne, aha, nejdřív tady byl národní stát jménem palestina, který byl spolknut rozpínavým izraelem.

ale tak to nebylo.

zkuste si to, laskavý čtenáři, načíst někde na internetu. pokud to zkusím načrtnout sám, určitě se dopustím zjednodušení a zkratů. ale budiž, takže v rychlosti:

území dnešního izraele bylo součástí rozsáhlého impéria osmanské říše. ta se po první světové válce rozpadla (jako mnoho jiných velkých státních celků, připomeňme třeba jen vznik naší republiky s populací čechů, slováků, němců, maďarů, rusínů a poláků na jednom státním území – a vzpomeňme i problémy s tím související). zatímco my jsme tedy měli své československo, území dnešního izraele bylo pod britskou správou, tzv. british mandate for palestina.

izrael1920-mandate_for_palestine.jpg

na tomto teritoriu žili v té době již i první sionisté (ne, to není nadávka), osadníci, kteří po historické zkušenosti pogromů, dreyfusových a hilsnerových hysterií dospěli k názoru, že nejlíp bude, když budou mít vlastní národní stát. a zatímco někteří sionisté pomýšleli na stát někde v usa (jako mormoni měli „svůj“ utah), tak jiná část židů začala skupovat pozemky na „historickém území státu izrael“. jakkoli se tento nápad může zdát mnohým sporný, byl to prostě historický fakt. 

v té době místní arabské obyvatelstvo nemělo ani v nejmenším nějaké státní ambice - byly to kmeny převážně bojující samy mezi sebou - sionisté takovéto ambice rozhodně měli a dlouhodobě k nim směřovali. takže, máme území britského mandátu, máme tam židovské osadníky a taky máme balfourovu deklaraci, která vyjádřila pozitivní postoj britské vlády k vytvoření národního židovského státu.

no a pak k tomu máme druhou světovou válku s celým tím svým šíleným a děsivým holocaustem. už ne jen pogromy a hysterie, ale systematická genocida. v tomto světle je pak vlastní národní židovský stát zatraceně dobrým nápadem. ať už jste ortodoxní, reformní, sekulární či ateistický žid. 

druhá světová válka zamávala s hranicemi skoro všude. spojené národy prodiskutovaly otázku, co s územím tzv. britského mandátu a rozdělily ho následovně (viz mapka vpravo):

izraelJordan.jpg

(někteří židovští zastánci tvrdé linie říkají: koukejte, ten palestinský stát existuje, jmenuje se jordánsko, ať si tam jdou.)

tady bych se možná mohl na chvíli zastavit a nahlas říct: nejsem zastáncem násilí. neobhajuji zabíjení kohokoliv. je to zlé a špatné. izrael není a ani nebyl bez viny (podobně jako kterýkoliv jiný vznikající stát. vzpomeňte, že i my se v naší krátké historii novodobé státnosti máme za co stydět). a jistě, že mnozí arabové opouštěli svá obydlí nedobrovolně pod namířenými izraelskými zbraněmi. a jistě, že to je odsouzeníhodné. a jistě, že židy neospravedlňuje ani utrpení, kterým si prošli. (neospravedlňuje, ale mnohé dovysvětluje.)

ale zpátky k našim mapkám. ta druhá zelenobílá mapa nahoře ukazuje situaci z roku 1947 se zeleně označeným navrhovaným palestinským územím.

nezapomeňme však, že tento palestinský stát nikdy ve skutečnosti neexistoval. a ani nebyl považován – a to ani araby – za legitimní.

hned následující rok, 1948, čelí izrael útoku všech svých sousedů, kteří se rozhodli nový stát vymazat z mapy světa. tedy spojený útok egypta, jordánska, iráku, libanonu, sýrie a jemenu proti izraeli. mimochodem, k té mapě, ta zelená území na mapě by se v případě arabského vítězství asi stejně nejmenovala „palestina“, ale pravděpodobně jordánsko a egypt...

v 50. a 60. letech boje pokračovaly v mnoha pohraničních větších či menších šarvátkách a vyvrcholily válkou z roku 1967, kde proti sobě stály síly izraele a vojska egyptu, sýrie, jordánska podporované dalšími arabskými zeměmi. jak tzv. šestidenní válka skončila, víme. izraeli se podařilo zvítězit a zabrat sinajský poloostrov. (ten pak vrátil - viz camp david 1978 - ale ponechal si jiná okupovaná území: gazu a západní břeh.)

tolik k těm mapám. jsou pravdivé a přece lžou.


jak to je dnes?

inu, válka zuří. hamas odpaluje stovky raket na cíle v izraeli, válečná rétorika arabských hlav států prohlašuje, že izrael se musí vymazat z mapy světa, sebevražední atentátníci se odpalují, kde jen mohou a jsou pak uctíváni a velebeni, děti se odmala učí, že musí zabíjet židy... (jen si tam klikněte, máte tam anglické titulky)

no, a taky v neposlední řadě tady máme i informační válku.

ministerstvo vnitra hamasu vydalo tento měsíc na svých oficiálních stránkách instruktážní video pro uživatele sociálních sítí (zvláště FB a twitter), jak mají správně informovat a komentovat události pro cizince:

každého zabitého či mučedníka nazývejte civilní osobou z palestiny či gazy, než budete mluvit o jeho pozici v džihádu nebo vojenské hodnosti. nezapomínejte vždy dodávat „nevinná civilní osoba“ nebo „nevinný občan“. začínejte své komentáře: „jako odpověď na krutý útok izraele...“ a zakončete „tolik lidí se stalo mučedníky od té doby, co izrael rozpoutal agresi proti gaze“. ... vyhýbejte se zveřejňování snímků raket vystřelených z městských center (gazy)... nepublikujte snímky míst odkud se vystřelují rakety ... pište „podomácku vyráběné střely jsou přirozenou reakcí na izraelského okupanta, který úmyslně střílí raketami na civilní cíle na západním břehu"....

19872_izraels.jpg

hele, a víte co? prostě se zeptejte jakéhokoli muslima:

odsoudíte tady a teď hamás jako teroristickou, genocidní organizaci?

odsoudíte hizballáh?

a nespokojte se s odpovědí: je to příliš složité, než abych mohl/a odpovědět ano/ne. 

ne, chtějte odpověď, jasnou odpověď: ano – ne. souhlasím - nesouhlasím. jakou odpověď dostanete? přece to víte. i umírněný americký či francouzský či český muslim chce pozabíjet všechny židy a izrael vymazat z mapy světa. i umírněný muslim souhlasí s terorem hamásu. žádný muslim neřekne: židé mají právo na vlastní stát a hamás jsou teroristé, kteří patří za mříže.

prostě tak to je.

a když nevěříte, jděte si to vyzkoušet. 

 

a tohle je "mém" z fejsu - a pochopitelně se píše give me a break :)

berme to jako cvičení z angličtiny, kdopak najde další gramatické chyby? 

izraeldata.jpg

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky