hruštičky a jablíčka

pondělí 11. srpen 2014 07:10

tak jsem se v diskuzi pod článkem kolegy bloggera dozvěděl, že si pletu hruštičky a jablíčka. spíše než že by mne toto obvinění zkrušilo, na chvíli jsem se zarazil: no a co? hruštičky a jablíčka jsou tuším ovoce geneticky blízce příbuzné, mají podobné složení, podobný obsah živin, vody, takže je to celkem smysluplné zobecnění; je to jako by někdo řekl, že si pletu brokolici a květák... horší by bylo, kdybych si pletl jablíčka a žiráfečky či pandičky a traktůrky. ale pak mi to došlo: jde o příklad použití ustáleného rčení z rodu přísloví, která jsou velmi užitečná, neb v sobě dobře kryjí staletou moudrost. inu, jak dlouho se se džbánem chodí, tak se z něj ozývá. neboli abych to vyjasnil úplně všem: kdo chce s vlky do říma, sám do něj spadne, žejo teto kateřino. ale jak to vlastně začalo.

onoho imbecilizmu pletení jablíček a hruštiček jsem se dopustil níže uvedeným diskusním příspěvkem na téma současného konfliktu v gaze (naleznete vše zde), ve kterém jsem polemizoval s pseudonymem "zuzka":

kognitivní bias, co s tím naděláme...

rozumný člověk na základě nových poznatků a konkrétních faktů dokáže přehodnotit a změnit své názory. nerozumný člověk je hrdý na svoji "skálopevnou" víru, kterou nic neotřese. 
genocida, kterou provádí náboženští šílenci "islámského státu", teroristé hamasu, hizballáhu, teror a diktatura náboženských států proti svým občanům, ponižování žen a jejich fyzické týrání, ideologická (náboženská) indoktrinace dětí, to vše, pokud máte tu správnou víru váš názor nezmění a budete podporovat nový antisemitismus... 
ach jo.

tak tohle jsem napsal. načež se mi dostalo poučení o těch jablíčkách a hruštičkách... 


začneme třeba tady:

jsme v zásadním konfliktu se syny sionu. zeměpisně i historicky je stát izrael úchylnou zemí. jeho osudem je být naprosto vyhuben. (...)

nejde jen o palestince, nejde jen o odpor v gaze, my všichni musíme cítit, že tato bitva je naší bitvou. pokud tak necítíme, je to chyba v našem uvažování, protože nechápeme běh dějin, geografie a ideologie, ne, je to náboženský konflikt mezi námi a izraelci. všichni se musí zúčastnit této bitvy, kdekoliv jsou, od indonésie až k muslimským komunitám v americe, všichni se musí zúčastnit. (...)

před několika dny jsem se setkal se svým bratrem a ten řekl: nepřijmeme příměří. (potlesk) pryč jsou ty dny, kdy bychom požadovali zastavení palby. (...)

střelba a odpalování raket bude pokračovat. budete trpět, a to budete trpět, ale vy máte důvěru a víru v alláha, zatímco oni nemají žádnou. odpalování raket bude pokračovat. tyto rakety naprosto paralyzovaly izrael. izrael je zcela znehybněn. všichni zalezli do svých děr. krev, kterou obětujeme je nepochybně cenná. ale ta rovnice zní takto: naši mrtví jsou v ráji, leč ti jejich jsou v ohni pekelném. my se mučednictví nebojíme. před chvíli jste zde skandovali „smrt ve jménu alláha je naším nejvyšším přáním.“ inu, ta smrt, jíž prahnete, ta k vám právě přišla. my nemáme problém se smrtí. my jsme jiní než izraelci. to jsou lidé, co horlivě chrání své životy. my však prahneme smrti, prahneme mučednictví. (...)

a navíc jejich ekonomika se úplně zastavila. obchod zaznamenal 40% pokles, turistika, včetně náboženské turistiky se zcela zastavila. dokonce teď v létě, v hlavní turistické sezóně. a k tomu školy a továrny nefungují. klepou se strachy, že by naše raketa trefila jejich atomovou elektrárnu. a jen si představte, kdyby se to stalo. přiběhli by a líbali by naše nohy, abychom zastavili palbu. a ne obráceně. my nepožadujeme zastavení palby! ne, my požadujeme, aby se dál rakety odpalovaly, dokud se před námi nebudou klanět. (potlesk). (...)

všechny matky islámského národu, a nejen palestinské matky, by měly kojit své děti nenávistí k synům sionu. my je nenávidíme. oni jsou naši nepřátelé. tohle musíme vštípit duším našich dětí, ať nová generace povstane a smete je z tváře země. to je to, co chceme. chceme, aby všichni mladí lidé, co umí používat twitter, facebook a další media, dělali to, čemu říkáme „elektronický džihád“. (...)

nechci, abyste odtud dnes odcházeli sami se sebou spokojení, že jsme si tady trochu pokřičeli, zaskandovali, ne, to nechci. chci, abyste každý z vás přemýšlel nad svým vlastním plánem, jak zničit izrael.

tolik kuwajtský duchovní tareq al-suwaidan ve videu ze 14. července 2014. 


samozřejmě, že je strašné, co se v gaze děje. samozřejmě, že je děsivé, když umírají lidé. když umírají džihádisti, mučedníci, ženy, děti, když umírají v klamně choré představě, že poté, co dají zastřelit a roztrhat, půjdou rovnou do nebe a budou si užívat věčné blaženosti. samozřejmě, že je strašné, že palestinští bojovníci dokážou vykopat kilometry tunelů, ale ani jeden pořádný kryt pro svoje lidi. že rakety schovávají ve školách a střílejí z nemocnic a od hotelů. 

a samozřejmě, že je možné izrael kritizovat za různé konkrétní kroky, za stavbu osad na západním břehu, za historické nespravedlnosti, za míru a způsob vlastní obrany. i tu ideu národního a nikoli občanského státu by bylo možné kritizovat.*)

ale následující je jisté:

za á)

izrael je skutečně demokratický stát s relativně funkční odlukou náboženství od státu. 

za bé)

kdyby vyhráli muslimové, izrael přestane existovat a všichni izraelci (ať ortodoxní židé či ateisté) budou prostě zabiti a izrael zanikne. tohle neslibuje pár islámských extremistů. tohle slibují všichni muslimové, ať radikální, tak "umírnění". 

no a za cé) 

když vyhraje izrael, zabezpečí své hranice, přestane střílet a válka skončí. a to bude tak asi všechno. 

(pro srovnání: počet muslimů je uváděn cc 1,6 miliardy. počet izraelců asi 8 milionů.)


doporučuji velmi poučné video zde, video na téma "kdo je umírněný muslim".

a komu se nechce na video koukat (anebo kdo neumí anglicky) tak rychlý překlad: jde o muslimskou mírovou konferenci v oslu z roku 2013, kde řečník říká:

pořád nám tvrdí, pořád nás obviňují: tenhle mluvčí podporuje trest smrti pro homosexuály, támhle ten podporuje trest smrti za tenhle zločin, tamten za jiný, říkají, to je homofob a že muslimové zotročují ženy, atd atd atd, pořád to stejné... a my se jim vždy snažíme říct: poslouchejte, to není tak, že by tenhle řečník, kterého jsme pozvali, měl nějaké extremistické názory. to jsou skutečné, pravdivé názory, které má vlastně každý muslim. tak smýšlí každý muslim. že vám to otevřeně neříkají neznamená, že si to nemyslí.

zeptám se vás: kolik z vás je normálních muslimů, ne radikálů, extremistů, ale normálních sunnitských muslimů, zvedněte ruce (zvedají se téměř všechny ruce). kolik z vás souhlasí s tím, že muž a žena mají sedět odděleně? zvedněte ruce. (zvedají se všechny ruce). takže to není nic radikálního. kolik z vás si myslí, že tresty popsané v koránu a sunnách, ať už je to smrt, nebo kamenování za cizoložství, ať už je to cokoli, jsou od alláha a jeho posla a že jsou to ty nejlepší možné tresty pro lidstvo. a že je to to, co bychom měli aplikovat ve světě, kdo s tím souhlasí? (zvedají se všechny ruce). a copak jste všichni radikální extremisté? nejste. jste obyčejní muslimové, chodíte do různých mešit, nejste z žádné sekty... tak co teď řeknou politikové? co řeknou média? řeknou, že jsme všichni extremisté? (smích) jsme všichni radikálové? deportují nás všechny ze země? ...

víte, ani se nějak moc nezdráhám to zjednodušit na následující: je to souboj mezi civilizací a necivilizací. mezi demokracií a totalitou.

anebo počkejte, možná se mýlím: slyšeli jste o těch statisícových demonstracích umírněných muslimů v zemích západní evropy, v new yorku, káhiře, teheránu, v praze, odsuzující kamenování znásilněných žen? odsuzující sekání končetin, bití žen, genocidu muslimů, křesťanů a jezídů v syrii a iráku? ty masové muslimské protesty proti teroristickým útokům v new yorku, londýně a madridu? ty tisíce muslimů protestujících proti násilí, které jejich extremističtí bratři provádějí? 

no nic si z toho nedělejte. já jsem o tom taky neslyšel... 


řešení nebude ani snadné ani rychlé, ale slevovat prostě nesmíme. smlouvat s diktátory a psychopaty se nevyplácí.

jak chcete domluvit kompromis?

- tak dobře, koukejte, nevyvraždíte všechny izraelce, ale jen půlku a pak přestanete, ok?

- nebudete znásilňovat desetileté holčičky, nejnižší věk pro znásilnění stanovíme na 12, souhlas? 

- kamenovat můžete, ale nejdřív jim musíte podat anestetikum, cool? 


ať je to hamas, hizballáh, taliban, vojska islámského státu, je to prostě temno proti novověku.

a izrael je – ať se to někomu líbí nebo ne – vartou civilizace v islámském moři. 


hruštičky a jablíčka prej, se z toho picnu :) 


a související video zde (je to jen 9 minut): 


jo a velký pé-es: 

nemám v úmyslu přesvědčovat přesvědčené. 

takový nickname "zuzka" nic nepřesvědčí. 

ale pokud někdo nezná výše uvedené informace a chce se nad nimi zamyslet - tak přesně pro tyhle lidi jsem tento článek psal. 


a druhé pé-pé-es, neboli poslední zprávy: 

teprve po napsání tohoto článku, jsem našel video, jak schválená mírová demonstrace v holandsku na podporu palestiny se mávnutím proutku změnila v demonstraci na podporu IS, islámského státu. vypadalo by to, že palestinci touží být částí světového kalifátu... 


*)  (a když už jsme u toho, klidně je kritizujme. oni to snesou. oni nás za kritiku ani nevyhodí do vzduchu, ani nepodříznou.)

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky