telefonní rozjímání

čtvrtek 28. srpen 2014 18:52

zvoní mi telefon. neznámé číslo, asi biznis, tak jo, zvedám.

dvě slova, intonace, posazení hlasu a je to jasné: tohle není žádný klient, to mi jen zase chtějí něco prodat. mobilního operátora, pojištění, katalog, seo, reklamu, no co, mají to v náplni práce a jakkoli mě to štve, je mi jasné, že za to chudák telefonista nemůže.

no, každopádně je to rozhodně sympatičtější, než přepadávat zlatnictví nebo prodávat stařenkám hrnce za dvacet tisíc.

á, tak reklama to bude dneska:

„...a máme tisíce lidí, co se o vaší firmě budou pochvalně zmiňovat na internetových diskusních fórech. jistě vás zajímá, kolik tato služba bude stát; pouze 2500 týdně. rádi bychom si s vámi dohodli na příští týden patnáctiminutovou schůzku, máte čas?“

„no jo, ale nezdá se vám to trochu nemorální?“

„ani ne“

„jasně, když to prodáváte, žejo. ale oni budou vychvalovat něco, o čem nic neví a co nikdy neviděli. to se mi nezdá moc fér.“

„no, to je taky úhel pohledu,“ nervózně se zachichotala, „já to vidím jinak.“

„představte si, že to znamená, že vlastně pak nikdo nemůže věřit ničemu, nikdo nebude vědět, zda mu to doporučuje skutečný uživatel nebo nějaký placený reklamní agent...“

„no jo,“ povídá slečna, „ale taková už je doba...“

kapku mě to nadzvedlo; tohle znělo, jako že je to přímo z ní, tohle jí asi na školení neříkali. dost možná se tak ospravedlňovala sama před sebou.

„víte,“ povídám, „to fakt nemá smysl se vymlouvat na dobu. buď člověk slušný je, nebo není. to s dobou nemá nic společnýho, já sice mám příští týden těch 15 minut volno, ale určitě ne na tohle...“

tak jo. a tady konverzace skončila.


proč o tom píšu?

protože u nás jsem o tom nikde nečetl. z polského tisku vím, že se to děje: reklamní agentury si jednak zakládají desítky a stovky falešných profilů jak na fejsu tak v různých diskusních fórech, často s dostatečným předstihem, o hodně dříve než je využijí pro svoji kampaň: vytvářejí historii, vazby a pak, třeba klidně i po půl roce, tyto profily použijí při nějaké reklamní akci. (a v polsku to nenabízí jen reklamní agentury, ale inzeráty i jednotlivci.) 

„moje sestřenice tomu nejdřív vůbec nevěřila, ale když to vyzkoušela, tak.....“

„manžel se mi smál, ale když viděl jak to funguje...“

„moc se mi to lýbylo, fakt hustý...“

vážně: kdy jste si naposledy něco koupili a pak šli honem psát někam na diskusní fórum, jak to je dobrý a jak jste s tím spokojení?

daleko pravděpodobnější je, že vás někdo namíchnul: to je motivace, co vás zdvihne ze židle a donutí něco napsat...


kriticky smýšlející lidi už asi napadlo: a čemu lze vlastně věřit?

inu, nemám tucha.

já se celkem považuji za optimistu: lidé jsou většinou dobří, stojí za to jim důvěřovat a dál bude jen líp. 

ale dát na doporučení v diskuzi na webu? to asi ne...


a vede mě to dál: kolik z dnešních 6812 členů fejsbukové skupiny přátelé ruska v české republice je fakt skutečných českých komunistů? a kolik z nich je placených pí-ár profilů?

kolik z proputinovských komentářů v internetových diskusích jsou čeští, naivně opravdoví rusofilové a kolik jich je na výplatní pásce kgb nebo podobné píárovské agentury?

no, na to zná odpověď česká rozvědka – aspoň teda doufám, měli by.

možná je to jen subjektivní dojem, ale nějak v poslední době tihle ruští profi „diskutéři“ kapku utichli. se současnou horkou invazí ruských vojsk na ukrajinu se možná připravují na nové úkoly...

ale no jo, to víte, že to nevím. 

vím jen, že mi dneska volala slečna a nabízela tisíce pochvalných zmínek na internetových fórech. 

 a ještě pé-es: 

tuhle jsem si přečetl, jak polský generál skrzypczak říká, že za poslední tři roky chytili v británii 300 ruských agentů.

v polsku ani jednoho, i když se předpokládá, že jich tam je aspoň pětkrát víc... 

hmm, ví někdo, kolik jich chytili u nás? 

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky