všechna tomiova prasátka...

úterý 6. leden 2015 09:11

tak jsem si včera přečetl našeho malého vůdce a posmutněl jsem... 

ne, že by mě nějak překvapil, tomio náš jeden. (ten tomio, kterému dal soud za pravdu, že už mu nesmíme říkat pitomio. i když mezi náma, ta přezdívka se mi zdála skvělá, neb rovněž připomíná roztomiolého pinocchia, kterému vždy povyrostl nos, když lhal... ).

tomio totiž vždy natěšeně skočí s apetýtem otesánka po čemkoliv, z čeho jeho dlouhý nos dokáže vyčenichat nějaká ta procenta voličů navíc. a tak, vědom si převažující nálady české společnosti, s radostí si požvýká islámské sousto... 

a já na chvíli nevím: mám se radovat, že tady je někdo, kdo se vyjadřuje k islámské hrozbě anebo mám být smutný z demagogičnosti a populismu s jakým se tomio chopil tohohle udělátka volebních preferencí... hlasů ze zaplivaných putik osídlených ukřivděnými kverulanty, hlasů voličů miloše zemana, hlasů nácků a komunistů, hlasů příznivců rychlých, snadných a definitivních řešení. 

vodit prasátka k mešitám a venčit tam pejsky a nejíst kebab je jistě právo každého. dokonce si můžete i uplivnout a (pokud vás je víc pohromadě) na nějakého toho muslima si třebas můžete i statečně zachrochtat.

jenže.

jenže to bude prd platné.

tomio a všichni ti náckové,všichni ti příznivci snadných rychlých řešení v nás téměř automaticky přehazují výhybku: když oni jsou proti, neměl by slušný člověk být pro??? jsou to přece jen uřvaní rasisté a xenofobové?

no to jistě jsou. ale současně mají v mnohém pravdu. jen ta řešení budou o mnoho složitější než nám to budou kdy umět tihle demagogové nabídnout.


nedávno jsem se procházel vánočním londýnským hyde parkem a z něj pak dál edgware road a všude kolem mne špacírovaly dámy v černých nikábech (či alespoň v hidžábech), zatímco jejich majitelé houfně posedávali na chodnících před arabskými restauracemi a pokuřovali šíšy...

co jsem cítil? kdyby tam byli ve stejném počtu hinduisté, měli sraz buddhisté, mezi nimi se proplétali okloboučkovaní ortodoxní židé, nevadilo by mi to. že věří na duchy a na bohy? no hlavně že nikomu nějak výrazně neškodí.

ale nikáby ve mě vzbuzovaly úplně stejné pocity, jako by se tam procházely hnědé košile a haknkrajcem. jako bych slyšel sieg heil.

mrazilo mě z toho.  


co s tím? chovat prasátka a nekupovat kebab? inu, a co třeba podpora umírněných muslimů. ti by mohli vyvíjet tlak na extremisty a tak postupně otupit ostří vraždění ve jménu jediného pravého boha. to je přece dost dobrý nápad, ne? 

jenže kdo to je umírněný muslim?

umírněný muslim věří, že muslimské právo šaria by mělo zavládnout na celém světě, neb jen tak se vyřeší všechny problémy. neb šaria pochází od boha.

umírněný muslim věří, že trest za svobodnou volbu jakou může být odstoupení od islámu je smrt.

že za cizoložství je smrt.

že ruce se sekají za krádež.

že desetileté holčičky mohou uzavírat sňatky.

že ženy a muži mají sedět odděleně a že mají jiná práva. že bít ženu je projevem lásky, moudrosti a prostředkem její výchovy.

umírněný muslim se raduje ze smrti nevěřících a schvaluje sebevražedné útoky.

 moderatemuslim.png

kde jsem to vzal? inu, TADY si klikněte pro rozcestník k průzkumům.

průzkumům povětšinou z „dobrých adres" a prestižních společností na různá témata: třebas názory muslimů na teroristické útoky, na zavedení šarii ve světě, na islámský stát, na násilí ve jménu islámu či zabití pro čest rodiny. a to není nějaké naše „osud.cz“ nebo „tomio.cz“ nebo "protiproud.cz" či "ac24.cz" nebo nějaká taková obdobná hovadina. 

nebo si stáhněte ZDE rozsáhlou zprávu pew research centre na téma názorů muslimů z různých částí světa na sociální a politická témata... (a pokud příliš angličtinou nevládnete, aspoň se podívejte na grafy.)

nebo se podívejte na tohle (snad omylem) upřímné video umírněných muslimů: 

tak a teď zpátky.

co s tím? podporovat umírněné muslimy?


mno, na rozdíl od tomia nebudu předstírat, že mám recept. nemám. 

ale vychází mi, že na jedné straně je třeba muslimy monitorovat (a to naše bis naštěstí dělá), důsledně trestat excesy (a to naše policie naštěstí dělá).

a současně – a nic jiného mě fakt nenapadá – podporovat umírněné muslimy a bez přestání se jich přátelsky, leč s umíněností svědků jehovy ptát: hele a fakt si myslíš, že by měla být zrušena svoboda slova? zakázána pluralita názorů? místo demokracie by měla nastoupit šaria pro všechny? že se mají zabíjet znásilněné ženy? sekat hlavy odpadlíkům od islámu? bičovat ateisty? kamenovat za odlišné názory? hele, a nechceš si to rozmyslet? ne? no nic, tak já se zase přijdu zeptat někdy jindy... 

a také dohlížet důsledně na to, aby se všem dostalo vzdělání (= nepovolit islámské školy).

a konečně si uvědomit, že veřejná propagace a podpora racionálního myšlení, sekulárních humanistických hodnot a ateismu je pro společnost zásadním přínosem. 


co bude v budoucnosti, neví nikdo. já sám jsem nepatrně optimistický: existují náznaky, že v éře internetu a relativně volného přístupu k informacím se totalitním systémům nemůže dlouhodobě dařit. možná, že se vše začne drolit dříve, než se naplní pochmurné vize starců věštící konec civilizace. možná. 

ale nepůjde to lehce a ani zadarmo to asi nebude. 


ale jasně, já vím, že byli i hodní komunisté. že byli a jsou hodní náckové, co jsou obětaví, bílé stařence nařežou dříví a tu svoji kočku upřímně milujou. a stejně tak jsou i hodní muslimové, co tak nanejvýš nejí vepřové a nepijí víno a jsou pohostinní a svoji víru nějak moc nestudují a neřeší, neb se do ní prostě jen narodili. 

ale problém s vírou všech těch hodných lidiček tady pořád je:

když totiž národ zavelí, když internacionála zazní, když alláh vyzve, půjdou tihle hodní konat svoji svatou povinnost.

alespoň ve své valné většině.  


vzpomínám na debaty pod články kolegy bloggera rogozova. některé lidi žádná data nepřesvědčí, že se mýlí. kreacionistu holt nepřesvědčíte, že země je fakt starší než 6 tisíc let, lovce duchů nepřesvědčíte, že duchové jim existují jenom v hlavě, odpůrce očkování nepřesvědčíte, že ubližují svým dětem a škodí celé populaci.

s takovými se bavit je ztráta času, neb oni žádná data, výzkum, zpracované statistiky nepřinášejí. místo dat přinášejí jen své hlasité emoce, rezolutní skálopevné přesvědčení a svůj kognitivní bias. 


ale má smysl o tom však psát, protože problém politického islámu prostě nemůže být svěřen do péče okamury (nebo místního bloggera podrackého) a jim podobných. 

lidé by se totiž měli naučit rozeznávat rasismus a xenofobii od obrany pluralitní společnosti před totalitou. 

 no nic, na závěr něco pro zasmání: komu to uteklo, tak zde má perly z rozhovoru s šéfem muslimské unie v čr pro včerejší idnes.cz

moderate.JPG

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky