je naší povinností udržet charlie hedbo naživu

sobota 10. leden 2015 09:35

tolerovat netoleranci je zbabělost

překlad textu Ayaan Hirsi Ali z 8. ledna 2015  

bože, pomyslela jsem si včera, jak se tohle jen mohlo stát. charlie hedbo přece nebyl žádný nováček. v roce 2006 přetiskli karikatury mohameda. pěkně dlouho byli pod policejní ochranou. přestěhovali se ze staré redakce do nové. takže moje první myšlenka byla, jak se to jen mohlo stát? jak to, že celá redakce charlie hedbo už není  - že byla chladnokrevně vyvražděna?

a pak přišly vzpomínky. na to, co následovalo v holandsku, když byl můj přítel theo van gogh před více jak deseti lety zabit, co následovalo po počátečním šoku. mnoho lidí začalo tvrdit, že byl provokatér a že urazil muslimy. pro mne to bylo morálně naprosto jasné. jste velmi morálně pomýlení, když se domníváte, že někdo, kdo používá jazyk, kdo používá slova, používá pero, za to má být zabit. pokud si myslíte, že jediný způsob, jak vést dialog jsou pro jednu stranu slova, zatímco druhá strana k prokázání svých tvrzení používá násilí. a kdokoliv z těch, co říkají „charlie hedbo provokoval“ dělá stejnou zásadní chybu.

musíme se probrat a uvědomit si, že je zde hnutí, smrtonosné hnutí, velmi kruté hnutí – které má vizi, jak má být svět zorganizován a jak má společnost žít. a aby tuto svoji vizi zrealizovali, jsou připraveni použít všechny prostředky. jsou připraveni použít teror.

je to nějaká sekta? anebo jsou principy této sekty přímo zakotveny v islámu? já patřím k těm, co si myslí, že tyto principy jsou v islámu hluboko zakořeněny. jediný způsob, jak se toho mohou mírumilovní muslimové zbavit, je reformováním svého náboženství tak, že například už nadále nebudu ospravedlňovat vraždění lidí považovaných za rouhače. a zatímco se budou snažit reformovat své náboženství, což jim zabere nějaký ten čas, my, kdo nejsme stoupenci tohoto náboženství, budeme muset chránit své vlastní hodnoty. svobodu slova. svobodu tisku. a vládu zákona.

otázka, která mi běhá hlavou je: jak se jenom mohly v srdci paříže ocitnout kalašnikovy a raketomety? jak se tam dostaly? myslíte si, že to všechno jenom tihle tři chlapíci? je tam celá síť. je tam spousta lidí, co schovávají zbraně. když jsem žila v holandsku, přesně takovýhle věcí se tam lidé báli.

čím víc se snažíme jim ustupovat a uklidňovat je, tím více si rozmazlujeme nepřátele svobody, tím více je povzbuzujeme.

míč je teď na straně médií. pokud tisk odpoví tím, že nebude přetiskovat vtipy, nebude bránit principy, jež zastával charlie hedbo, pak jsme to vzdali. oni zvítězili. ti tři muži křičeli „allahu akbar“. křičeli „prorok je pomstěn. charlie hedbo je mrtvé“ naší povinností je udržet charlie hedbo naživu. naší povinností je, aby jim došlo, že prorok pomstěn není.

když v roce 2006 jyllands-posten v dánsku publikoval mohamedovy karikatury, mainstreamová média se rozhodla je nepřetiskovat, aby brala ohledy na city muslimů a vyhnula se jejich hněvu. tentokrát by to ale byla ta největší chyba, kterou by mohl západní tisk udělat – ta naprosto největší chyba.

samozřejmě, že nejvyšší povinností všech liberálních demokratických vlád je prosazování vlády práva.

francouzská vláda vrahy dopadne. bude muset taky rozbít sítě, na které jsou napojeni. a bude muset zajistit, aby prostor k debatě, kde můžeme svobodně vyjadřovat názory, byl bezpečný.

ale to další, co je třeba udělat je na nás občanech. musíme se postavit za svobodu projevu. ta je tím, čím jsme, to jsou naše hodnoty. a ano, naše hodnoty zahrnují toleranci k těm, co si chtějí dělat legraci z náboženství. v tisku, na univerzitách, ve školách, všude musíme zajistit, aby muslimští imigranti, kteří přijíždějí na západ pochopili, že naše pravidla chrání satiriky před džihádisty a nikoliv naopak.

dnes jsem viděla obrázky moře tváří v evropských městech, jak drží plakáty s kreslenými vtipy, které tisknul charlie hedbo. prosazování práva svobody slova je tím jediným, co zajistí, že těch 12 lidí nezemřelo nadarmo.

ale to nejdůležitější je, co tisk udělá nyní. když sedíte v redakčních místnostech a když přemýšlíte, když se ptáte, máme nebo nemáme ty vtipy přetisknout? máme tisknout karikatury proroka mohameda? máme to všechno popsat satirou?" prosím, ignorujte ty, co říkají „neprovokujte“.

vybízím všechny v mediích, aby povstali. celá redakce jednoho časopisu byla vyhlazena. jestli si myslíte, že si pro vás taky jednou nepřijdou jenom proto, že jste si z jejich proroka nedělali legraci, hluboce se mýlíte. 

 

Ayaan Hirsi Ali


původní text naleznete ZDE. 

kdo je ayaan hirsi ali třeba ZDE. 

(zvýraznění textu i.s.)

 

Ayaan-Hirsi-Ali.jpg

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky