halík belík, lumík v šeřík ...

pátek 23. leden 2015 07:52

bratři chapman

čili pomýlená neplatí


je mi z toho smutno.

jak celkem jinak rozumné lidi dovedou všechna ta nejrůznější náboženství, ty memetické viry mysli, úplně pomást...


glosa první:

jak někdo jen může na okamžik říkat:

sice neměli vystřílet redakci, ale na druhou stranu, ty jejich karikatury byly ošklivé a urážlivé, mohli čekat, že se jim to stane... sice máme tu svobodu slova, ale vocaď pocaď, z náboženství se nesmí dělat sranda, neb je to urážlivé, ponižuje to dokonce celou skupinu lidí. a vůbec, ty karikatury byly jako nacistické karikatury židů, tak byly nebezpečné a škodlivé, a však víte jak to skončilo, plynové komory... a pak jako prohodit moudře, ona ta svoboda projevu stejně neexistuje, někde si nesmíte dělat srandu z holocaustu, tak proč byste si ji měli dělat z náboženství, když je tak důležité a vážné.

úúúúúúú, výt se mi chce z té blbosti, výt. jak elegantně použít karty nacismu, antisemitismu a s grácií, jakoby nic, je strčit do rukou povražděným novinářům... a ještě to mají noviny, jejich kolegové v redakcích, tendenci opakovat. a oduševněle u toho pokyvovat hlavou, halí belí... 

svoboda kritizovat názory, myšlenky a postoje je základním kamenem rozvoje, základem pluralitní společnosti, základem svobodného světa.

lidé zasluhují ochranu, myšlenky nikoli.

vysmívat se někomu na základě jeho lidské charakteristiky, tedy že je žid nebo má malý ukazováček nebo se narodil v cikánském ghettu je svinstvo.

vysmívat se postojům a názorům je něco jiného.

(a když jsme už u toho, jak podotýká sam harris ZDE, je nešťastné, že pochybovat o holocaustu je v některých zemích trestné. jen ať zkusí, ho popírat. můžeme si pak stoupnout a takovému pitomci se nahlas vysmát a jeho idiotské názory zesměšnit.)

a úplně stejně tak se můžeme vysmát, když někdo bude tvrdit, že země je placatá, když nějaký ignorant bude perlit: „když jsme se vyvinuli z opic, jak to že jsou furt opice?“ když někdo bude říkat „já mám humor rád, ale nesmí urážet moje představy"...

a taky se můžeme vysmát naprosto nesmyslným šílenostem lidí, kteří si myslí, že sladká a slaná voda se nemíchají nebo že se bůh se obětoval sám sobě, aby si odpustil zcela absurdní hřích, kterým nás sám záměrně obdařil... někdy je výsměch jediným odpovídajícím prostředkem kritiky.

všechny totalitní ideologie se berou děsně vážně. nesnesou nejmenší kritiku a zesměšnění je rozzuří absolutně. bojí se smíchu, za karikaturu by vraždily.


víte co? mě štve spousta věcí. dobře, klidně můžu říct uráží: si prosurfuju fejsbukový stránky přátel miloše zemana, přátel putinova ruska a najdu tam tuny sprostých fotomontáží lidí, kterých si vážím. 

crybaby.jpga co? poběžím s brekem: oni uráží moje city? ergo celou demokracii? zavřete je až zčernají! mamííí... ať to nedělají!

ne-e

jasně že ne.

se na ty pitomosti nebudu koukat. a když je uvidím, si něco nelichotivého pomyslím o jejich autorech. nebo se jim vysměju. nebo jim na ten fejsbuk napíšu, co si myslím (a oni to hned smažou, btw, to se mi právě stalo).

a že někdo karikuje mohameda? vždyť to byl barbarský, nelítostný surovec a pedofil, vo co gou? že někdo uráží matku terezu? no, byla to veřejně činná osoba a reprezentovala nejen sebe, ale názory a myšlenky mocné organizace. a nechala ze své zvrácené záliby v pozorování cizí bolesti trpět stovky (spíše tisíce) lidí, kterým mohla nabídnout skutečnou lékařskou pomoc. a ze svého rozhodnutí to neudělala. 

mě toho uráží...humorJezusok.jpg

se podívejte do polska, tam když v poznani zkusili pustit film „poslední pokušení krista“, organizátoři šli před soud, neb tento film „urážel křesťanské hodnoty“. z posledních let máme z polska několik podobných případů, v současnosti běží proces s jerzy urbanem za urážku citů polských katolíků (jojo, na to existuje v polsku zákon, urážka náboženského cítění, jsem si to nevymyslel).

a urazit jejich útlocit měl tímhle obrázkem udiveného ježíška... za tohle teď víc než osmdesátiletého urbana tahají k soudu. 

tohle je realita. současná, tady a teď, v evropě.


prostě: dejte jim moc, pomozte nastolit teokracii a končí svoboda projevu; oni budou určovat, co je a co není správné, morální, oni dokonce budou určovat co je a co není svoboda.

to věřím, že by se to halíkovi líbilo. 

houby z voctem.

k svobodě projevu patří kritika myšlenek (i jejich nositelů, veřejně činných osobností jako třeba politiků). a svobodou projevu je i jejich zesměšnění.


glosa druhá

ale když ony jsou ty karikatury tak nechutné ...

jasně, každý má nějaké estetické cítění.

já bych normálně pod hrozbou vězení deseti let + nuceného poslechu janáčka zakázal hudební produkce evy a vaška. ještě že nemám tu moc...

kde je hranice dobrého vkusu? je relativní, posouvá se sem a tam, jak si tak ta století pádí a jistě, ano, lze najít hranici mezi dobrým a pokleslým vkusem, jakkoli může být hraniční sféra velmi, velmi široká.Nazi-but.jpg

a i umění může urážet. jenže:

jenže tohle není náš problém.

charlie hebdo nevyvraždili za křiku „lessing je věčný a mukařovský je jeho prorok“ ale "pomstili jsme proroka" a "allahu akbar", prosím, nepleťte si to. nešlo o estetickou kritiku, nešlo o konceptuální performance, ale vraždu a záměrem vrahů bylo nábožensky motivované rozsívání hrůzy.

a kromě toho taky chtěli mučednicky umřít a dostat se tak do nebe.

takový blbosti, vidíte?

věřili na nebe, a proto tak snadno zahodili život tady a teď, neb jim nakukali, že když budou následovat cestu dobyvatele a pokořitele mohameda, budou odměněni. 

a co myslíte, bratři chapmanové, gottfried helnwein - tvoří umění nebo nechutně sprostě uráží? měli by se postřílet? nebo aspoň poslat do vězení? 

a navíc, když už jsme u toho, nezesměšňují se sami tihle věřící svým vážně míněným uctíváním bůžků, polobůžků, hřebíků a kapek krve? svěcením kanálů? srandovními sukýnkami? vymýtáním čertíků? stačí si je vyfotit, když tak tancují se svatými obrázky, není třeba nic moc si k tomu vymýšlet.


víte co? dejte mi svatý pokoj se všemi rozbory, s halí belí. tentokrát to není až tak složité:


1/ vraždu novinářů mají na svědomí chlápci se sapíkama obdaření "darem" náboženských klamů a přeludů, které v nich ostatní souvěrci utvrzovali a jejich klerikové posilovali. 

2/ ustupovat jim nesmíme. omezovat kvůli nim svobodu projevu je cesta do pekel. ať se naučí, že tady jsou opravdu názory a představy jiných otevřeny kritice, i nevybíravé či neestetické.gottfried helnwein, epifanie

 

igor sazma

igor sazma

igor sazma

přináším zcela klíčové informace o zásadních událostech tohoto vesmíru a nejbližších přilehlých realit. k dalším významným přínosům mé činnosti patří propagace psaní malými písmeny.

já nic, já muzikant

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky